Hlavní obsah

Jan Balabán: Rád se nechám odstrčit

11. 3. 2003, 15:26
Novinky, Ondřej Horák

Spisovatel Jan Balabán vydal nový román Kudy šel anděl.

Foto: Josef Zajíc

Pokládání ocelových konstrukcí mostu.Stav 12.4.2011

Článek

Je Ostrava, kde žijete a kde se kniha Kudy šel anděl odehrává, především městem sídlišť plných vykořeněných lidí, jak to z románu vyznívá?

Ostrava je město několikrát převrásněné docela brutálními politickými a demografickými silami. Služba cizím zájmům, ať už průmyslové kolonizaci vídeňských baronů nebo kovárně socialismu, vedla k odcizení a zničení struktur, které dělají z kusu země kraj a z místa město. Ale to se stalo tak trochu celému našemu národu. Bezradnost a nedostatek ukotvení v pozitivních hodnotách a tradicích se projevuje, zdá se mi, na naši národní kulturní a politické scéně podstatně výrazněji než v jednom zkoušeném průmyslovém městě.

V čem byste viděl posun nové knihy oproti vašim předchozím knížkám - v odvaze jít k sobě neustále blíž?

Naopak jít od sebe k druhým. Myslím, že tato kniha se otevírá do větší šířky dalších postav. Hlavní hrdina nestojí v opozici, spíše se projektuje do lidí kolem sebe, mohl by být tak trochu každým z nich, protože má s nimi společný život. Důležitá je výpověď o tom životě, který jsme v daném období prožili - něco podstatného prožili rodiče, něco děti, něco přátelé a něco nepřátelé.

Cítíte se jako autor z Ostravy odstrčeně?

Nevím, proč by se měl autor žijící v Ostravě hned cítit odstrčen. Cítí se snad autoři žijící kupříkladu v Praze nějak k něčemu přistrčeni? Je asi pravda, že v centru je možno lépe se ometat kolem literárního provozu a chytat za pačesy různé příležitosti, ale jde spíš o povahu. Znám lidi, kteří tohle v pohodě zvládají třeba z Ostravy a znám Pražáky, kteří se cítí velmi odstrčeni. Jinak pro samotnou tvorbu bych se nechal velmi rád odstrčit někam do krajiny, do lesů, kde bych mohl v klidu přemýšlet.

Kdo je vám ze současných autorů blízký?

Mám rád básníky, vůbec si s nimi i lépe rozumím než s prozaiky. Autoři jako Ivan Martin Jirous, Ivan Wernish, Petr Huška, Vít Slíva, J.H. Krchovský, Renata Putzlacher, Jaroslav Žila, Jaroslav Erik Frič. Ze současných prozaiků mě oslovila Kahudova Houština, Landsmanovy Pestré Vrstvy... já současnou českou literaturu pravidelně nesleduji. Čtu spíš staré a překladové knihy.

Připravujete něco nového?

Ano, nějaké povídky, ale ještě se o nich nechci šířit.

Reklama

Související témata:

Výběr článků