Článek
„V devětadevadesáti letech si chce ještě něco užít,“ řekla Novinkám Markéta Formanová, ředitelka zmíněné instituce.
„Zatím je na cestě do Bruselu,“ dodala. Pravda je taková, že v transportní bedně není pouze jeden neposedný klučina, ale jsou tam hned tři. „Sice bez Máničky, ale zato každý má svého Žeryka,“ upřesnila Formanová.
Muzeum spolupracuje se zahraničními českými školami. „Ve světě je jich více než sto. Fungují o nedělích pro děti ze smíšených manželství, které jinak chodí do běžných škol v té které zemi,“ vysvětlila Formanová. První z českých škol je právě v Bruselu.
„Tam se Hurvínkové rozdělí. Jeden bude putovat po Evropě, druhý zamíří do Severní Ameriky a třetí má namířeno do Austrálie a na Nový Zéland,“ uvedla Formanová.
Loutku vybavenou průvodním dopisem si budou mezi sebou přeposílat samy školy. „Děti se s ní vyfotí a my to dáme na Instagram,“ doplnila Formanová. O tom, že to funguje, se muzeum přesvědčilo před třinácti lety, když vyslalo u příležitosti stých narozenin Jiřího Trnky do světa loutku Kašpárka. „Ten tehdy objel v zahraniční pětašedesát českých škol,“ upozornila Formanová.
Hurvínek se „narodil“ 2. května 1926. „Tehdy poprvé vystoupil na jevišti plzeňského divadla. Řezbář Gustav Nosek jej vymyslel a vyřezal pro Josefa Skupu, ten Hurvínka přiřadil k již vystupujícímu Spejblovi. Vznikla tak nerozlučná dvojice komického taťuldy a bystrého synka, která získala světový věhlas,“ připomněla Formanová.
Dřevěné duo se poprvé podívalo za hranice už o dva roky později, a to do německého Baden-Badenu. „Od té doby navštívili přes třicet zemí na čtyřech kontinentech. Třeba Kanadu, Japonsko, Tchaj-wan, Jordánsko, Španělsko, Egypt, Vietnam, Mexiko nebo Indii, mluvili i čínsky, arabsky, japonsky,“ uzavřela Markéta Formanová.