Hlavní obsah

Hudební fajnšmekry potěší Madeleine Peyroux, Makaya McCraven i Vinicius Cantuaria

7. 9. 2021, 10:25

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu proběhne od 19. října do 22. listopadu v nejrůznějších pražských sálech. Přiveze světová jména od blues přes bossa novu až k hip hopu.

Foto: Struny podzimu

Madeleine Peyroux

Článek

Festival zahájí 19. října v Dox+ americká hudebnice a skladatelka Caroline Shaw, která obdržela mimo jiné Grammy. Pohybuje se ve světě klasické hudby, ale i v hip hopu. Zná se s Kanyem Westem nebo s Nasem. U nás vystoupí s uznávaným kvartetem Attacca Quartet.

Zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista Vinicius Cantuaria patří k nejlepším vývozním artiklům hudební velmoci Brazílie. Rodák z města Manaus začínal v sedmdesátých letech. Koketoval s rockem a založil skupinu O Terço. V rodné zemi vydal šest alb.

V devadesátých letech se přestěhoval do New Yorku, kde se stal jednou z výrazných figur jazzové scény a hrál mimo jiné s Billem Frisellem, Brianem Enem, Laurie Anderson, Bradem Mehldauem nebo Davidem Byrnem.

Foto: Struny podzimu

Caroline Shaw

Vystoupí sólo 14. listopadu v Anežském klášteře a složí hold největší ikoně bossa novy a brazilské scény Antoniu Carlosi Jobimovi.

Americká písničkářka Madeleine Peyroux bývá někdy přirovnávána k Noře Jones. Svým lehce zastřeným hlasem zpívá blues a jazz s přesahem do popíku. Ve velkém sále Lucerny vystoupí 28. října.

Jediná repríza a zároveň derniéra výjimečného scénického Recitálu Jiřího Suchého, uvedeného na Strunách podzimu v roce 2019, bude v rámci oslavy letošních devadesátin tohoto klasika české kultury doplněna o další písně. Rudolfinum se tak 31. října ještě jednou převlékne do kulis inspirovaných legendárním televizním pořadem Recital 64, pásmem písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočeného roku 1964 v působivé režii Jána Roháče.

Foto: Struny podzimu

Vinicius Cantuaria

Americký performer a rapper Saul Williams a lyricky buřičská osobnost Kae Tempest z Británie se setkají 2. listopadu na pódiu La Fabriky v jedinečném programu propojujícím hudbu a poezii.

Bubeník Makaya McCraven organicky propojuje jazz, hip hop a avantgardu. McCraven si vydobyl pověst umělce, který tvoří silnou hudbu se společenským přesahem. Českým fanouškům ji představí 9. listopadu v MeetFactory.

Houslista Gidon Kremer a soubor Kremerata Baltica zahrají po 25 letech na festivalu program věnovaný Piazzollovi, který v roce 1996 předznamenal vznik festivalu. „Byl to tehdy ve Španělském sále nádherný a zároveň z hlediska vývoje festivalu zlomový koncert – ukázal nám cestu. Letos Gidon Kremer přijíždí symbolicky uzavřít prvních 25 let festivalu Struny podzimu. Kremerata Baltica slaví také pětadvacáté výročí, jemu samotnému bude pětasedmdesát, tak to bude jedna velká oslava hudby a té Piazzollovy obzvlášť,“ doplnil ředitel festivalu Marek Vrabec.

Podrobnosti o koncertech a vstupenkách najdete na www.strunypodzimu.cz.

Reklama

Výběr článků