Článek
Festival přichází s několika novinkami. Jednou z nich je ČEZ Open Air zóna před pražským Rudolfinem, kde se již od 11. května představí řada umělců, mimo jiné Wihanovo kvarteto, Clarinet Factory, Skety, Kalabis Quintet a v rámci projektu ZUŠ Open i soubory z celé České republiky. Bude zde promítnuta i řada unikátních archivních snímků a ti, kteří nesehnali vstupenky, zde mohou sledovat i přímý přenos zahajovacího koncertu.
Jednou z nejočekávanějších hvězd letošního ročníku jsou Vídeňští symfonikové, kteří se na Pražské jaro vracejí po více než třiceti letech. A to v čele s českým šéfdirigentem Petrem Popelkou. Uvedou program složený z ikonických děl, jakými jsou Klavírní koncert č. 5 Císařský Ludwiga van Beethovena v podání Jana Bartoše či Suita z Růžového kavalíra Richarda Strausse, tak i málo uváděná díla, jež budou pro posluchače překvapením.
„Každý koncert je ojedinělý a má své kouzlo, stejně jako každý orchestr má svou vlastní DNA. Nedá se to popsat slovy, proto je nejlepší přijít a uslyšet to osobně,“ zve Petr Popelka.
Ještě před zahájením festivalu se uskuteční tradiční soutěž Pražského jara, tentokrát v oborech hoboj a violoncello. Mezinárodní poroty vybíraly z několika set nahrávek, do soutěže se probojovalo jednadevadesát hráčů z jednadvaceti zemí celého světa.
První soutěžní kola odstartovala již toto úterý, finále proběhne v Rudolfinu ve dnech 13. a 14. května.

Petr Popelka je šéfdirigentem Vídeňských symfoniků od loňského září.
Že Pražské jaro netvoří jen hudba, o tom svědčí již druhý ročník výstavy Pražské jaro Art Salon pořádaný ve spolupráci s Galerií KODL.
Letos pro něj vytvořili originální díla na téma Čas umělci Josef Bolt, Martin Krajc, Anna Neborová, Rony Plesl, Michael Rittstein a Jakub Tomáš. Jejich artefakty budou vystaveny v Rudolfinu i v Obecním domě a benefiční aukce děl proběhne 25. května na pražském Žofíně.

Vídeňští symfonikové se vrací na Pražské jaro po více než třiceti letech.
Každý z umělců pojal téma po svém. Zatímco Martin Kraj chápe svůj vizuální kaleidoskop jako poctu Bedřichu Smetanovi, česká malířská legenda Michael Rittstein s nadsázkou přiznává: „Můj obraz Zeleninová vozítka je spíše omluvou vážné hudbě za to, že jsem v dětství zlobil na výchovných koncertech, odkud mě často vyváděli na chodbu.“
Jubilejní ročník festivalu nabídne do 3. června více než sto umělců a souborů z dvaceti čtyř zemí, mezi nimiž nebudou chybět přední světové hvězdy. A to v repertoáru, v němž klasická díla vystřídají světové premiéry skladeb Pavla Šabackého, Jana Ryanta Dřízala, Haštala Hapky a dalších skladatelů. Řada koncertů zazní též v přenosech a záznamech Českého rozhlasu a České televize.