Hlavní obsah

Herečka Tereza Ramba: Mám ráda příběhy velkých žen

20. 6. 2020, 8:54
Právo, Radmila Hrdinová

Inscenace Meda, inspirovaná životními osudy mecenášky Medy Mládkové, která měla loňské léto premiéru k jejím stým narozeninám, se letos vrátí na nádvoří pražského Musea Kampa v novém obsazení. Titulní roli budou alternovat Tereza Ramba, která Právu odpověděla na pár otázek, a Pavla Beretová.

Foto: archiv Meda

Postavu Medy si Tereza zahraje i v slušivých retro kostýmech.

Článek

Co vás přimělo k tomu, že jste na účast v projektu kývla?

Rozmýšlela jsem si to důkladně, protože jsem nevěděla, jestli zkoušení zvládnu s miminkem. To se ale nakonec díky péči produkce zvládlo.

Moc mě lákal příběh Medy a také možnost vyzkoušet si trochu jiné divadlo než to, které jde bez jakýchkoli pomocných prvků až na dřeň. V téhle inscenaci pomáhá step, pohyb, rekvizity, deset herců kolem. Je to něco úplně jiného než třeba Amerikánka.

Tu jste hrála i během koronavirové pauzy. Spolu s Eliškou Křenkovou a režisérem Viktorem Taušem jste ji předvedli v mnoha prostředích od vzletové ranveje až po výběh pro hyeny ve Dvoře Králové. Ze kterého místa máte největší zážitek?

Všechny koronavirové Amerikánky byly úžasné. Od čtení na Instagramu až ke gigantickému projektu režiséra Viktora Tauše s živým natáčením a zároveň streamovaným přenosem. Nejraději vzpomínám na Amerikánku v lomu. Hrát v přírodním prostředí je velký zážitek.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Tereza Ramba

Teď si k těm prostředím přidáte i nádvoří Sovových mlýnů. Jak se na něm cítíte?

Krásně! Miluju platan, který roste uprostřed dvora, a vlastně i scény, je nádherný. Hraju venku hrozně ráda, už od Letních shakespearovských slavností (v letech 2015–2018 hrála Julii v Romeovi a Julii – pozn. red.). Navíc miluju Kampu, parky a Prahu, takže si myslím, že to bude báječné léto.

Nevadí vám, že se připravíte o prázdniny?

To mi sice vadí, ale už to tak mám patnáct let. Většinou prožívám léto pracovní, točím a hraju, takže jsem zvyklá. Navíc to nebude jen na mně. Roli alternuju s Pavlou Beretovou.

Co vás nejvíc na postavě Medy zaujalo?

Její cílevědomost. Stejně jako Meda i já věřím, že to, co člověk v životě opravdu chce, dokáže. A obecně mám ráda příběhy velkých žen.

Co máte s Medou společného?

O tom jsem přemýšlela zrovna včera. V mém životě je miminko naprosto zlomový okamžik. A kladla jsem si otázku, co je tím zlomovým okamžikem pro Medu? Myslím, že jsou to právě Sovovy mlýny, to, že dotáhla projekt stálé expozice děl Františka Kupky přes všechna protivenství, válku, exil, problémy s úřady až do konce. V té tvrdošíjnosti jsem našla její smysl.

Sama také ráda dotahuji věci do konce. To platí i o tomto představení a doufám, že lidi překonají své obavy a přijdou se na nás podívat. Na Medu i na Amerikánku na Jatka78.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků