Hlavní obsah

Noir Festival uvede na hradě Šternberku český noir i Coeny

15. 7. 2021, 16:30

Od 18. do 22. srpna proběhne na hradě Český Šternberk Noir Film Festival, který nabídne padesát projekcí.

Foto: Noir Film Festival

Snímek Muž, který nebyl

Článek

Film noir byl hlavně záležitostí 40. a 50. let, dodnes se však točí post-noirové nebo noirem ovlivněné filmy, mezi které pořadatelé festivalu zahrnují americké bratry Coeny, spoluautory takových hitů jako Fargo, Zbytečná krutost, Millerova křižovatka a dalších. V nich osobitě pracují s vlivy kriminálek drsné školy.

„Kreativní sourozeneckou dvojici z Minneapolis spojuje odvěká touha dělat věci jinak a po svém – jejich tvorba je esencí umění a zábavy v jednom,” tvrdí dramaturgyně Jana Bébarová.

„Již přes pětatřicet let baví publikum hravým přístupem k žánrům, jejich archetypálním vzorcům a konvencím, překvapují nečekanými dějovými zvraty a získávají si divácká srdce svébytným humorem protkaným ironickým pohledem na americkou popkulturu.”

Československý noir

Také československé filmy nesou noirové prvky. Organizátoři festivalu uvedou drama Romeo, Julie a tma (1959) podle slavné novely Jana Otčenáška či psychologické drama s prvky detektivky Ošklivá slečna (1959), v němž excelují Dana Medřická v roli přísné účetní revizorky a Karel Höger jako redaktor nakladatelství.

„Dusnou atmosférou plnou nevyřčeného očekávání prostoupená Závrať (1962) Karla Kachyni pro změnu disponuje neotřelými hereckými tvářemi Evy Šolcové a Petra Skály. Téma „démon alkohol“, které dlouhodobě rezonuje napříč filmy uváděnými na Noir Film Festivalu, znovu otevře komorní drama Františka Vláčila Hadí jed (1981) s Josefem Vinklářem v roli alkoholika, jemuž jako naděje na změnu vstupuje do života jeho energická dcera v podání Ilony Svobodové, která snímek v sobotu 21. 8. osobně uvede,“ dodala Bébarová.

Foto: MGM

Steve Buscemi ve filmu Fargo

Jako poctu dlouholeté patronce festivalu, letos zesnulé herečce Haně Maciuchové, festival uvede dvě televizní inscenace: Muže v osidlech (1973) a Načasovanou smrt (1981). Prvně jmenovaná adaptace detektivního románu Hugha Wheelera v režii Jiřího Sequense pojednává o malíři snažícím se očistit své jméno ve městě, kde je neoblíbený. Velkou měrou mu pomáhají děti, pro něž je hledání skutečného vraha hrou.

Načasovanou smrt podle adaptace románu Richarda Lockridge natočil režisér Zdeněk Kubeček, a jak název napovídá, zápletka se točí kolem rafinované vraždy související s konkurenčním bojem a tlaky na nezávislou americkou televizi.

Sekce Noir bez předsudků čítající pětici amerických filmů z let 1947–1951, které tematizují rasovou nenávist a xenofobii, bude ve Zvláštním uvedení doplněna nedávným celovečerním debutem americké režisérky Meliny Matsoukas Queen & Slim (2019). Kompletní program najdete na www.noirfilmfestival.cz.

Může se vám hodit na Firmy.cz

Reklama

Výběr článků