Hlavní obsah

Lidská lokomotiva Zátopek. Film o běžci natočili Ondříček, Neužil a Issová

30. 12. 2019, 16:18
Novinky, Stanislav Dvořák

Příběh jednoho z největších atletů všech dob, přezdívaného také „lokomotiva“, natočil režisér David Ondříček. Olympijskou legendu Emila Zátopka hraje Václav Neužil, jeho ženu Martha Issová.

Trailer filmu ZátopekVideo: Falcon

 
Článek

Hlavní část natáčení skončila v polovině prosince a ve střižně na materiálu pracuje renomovaný polský tvůrce, absolvent pražské FAMU Jaroslaw Kaminski, který je podepsán například pod střihem oscarového snímku Pawła Pawlikowského Ida i jeho dalším filmem Studená válka.

Vedle českých herců se objevuje jako australský maratonec Clarke i herec James Frecheville z filmu Animal Kingdom, oceněného na festivalu Sundance. Premiéra se plánuje na srpen 2020.

Foto: Falcon

Z filmu Zátopek

„Příběh Emila Zátopka, muže, jenž na olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň ve všech těchto disciplínách dosáhl světových rekordů, se stal legendou o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje další sportovce po celém světě. Mezi nimi je i australský rekordman Ron Clarke. Ten v roce 1968 v Mexiku navzdory očekáváním promarní pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili. Propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry a rozhodne se vydat za Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje,“ popsali tvůrci.

Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí.

„Myslím, že náš film bude o sportu, trpělivosti, pochopení a dozrání,“ řekl Václav Neužil o své zatím největší filmové roli.

„Bylo to a stále je velmi intenzivní setkání s Emilem Zátopkem. Václav i Martha pro své role podstoupili opravdu nevídané a mě trochu mrzí, že už to končí. Čeká nás dlouhá a komplikovaná postprodukce a já se už nemohu dočkat chvíle, kdy Zátopek vběhne na plátna kin,“ dodal David Ondříček.

Reklama

Výběr článků