Hlavní obsah

Filmy z Ji.hlavy míří do New Yorku, Vídně i Bratislavy

20. 2. 2020, 17:17
Novinky, Stanislav Dvořák

V New Yorku začínají ve čtvrtek Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Filmy zamířily ve spolupráci s Českými centry také do Bruselu, Antverp, Vídně i Bratislavy.

Foto: Artcam

Film Sólo

Článek

„Těší nás, že díky Ozvěnám je možné uvést v Ji.hlavě oceněné české i zahraniční filmy v mezinárodním prostředí a propojit filmaře s místními profesionály i publikem,“ říká ředitel dokumentární Ji.hlavy Marek Hovorka.

Program Ozvěn doplní také debaty s filmaři a masterclass. V New Yorku jde o třídenní program, který zahrnuje třeba rumunský snímek Učit režiséra Alexe Brendey. Film, jehož hrdinou je venkovský učitel matematiky s netradičními výukovými metodami, si z loňské Ji.hlavy odvezl cenu za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy. Dále poběží film Postiženi muzikou Radovana Síbrta o hudebnících z Jedličkova ústavu, známých jako The Tap Tap.

Čeští filmaři bojují za záchranu šiřitele koronaviru – luskounů

Bez sentimentu

„Jakkoliv to bylo zpočátku těžké, snažil jsem se natočit film podobným způsobem, jakým se členové kapely vyrovnávají se svým osudem. Bez sentimentu, zbytečné lítosti, politické korektnosti a s černočerným humorem,“ uvedl Síbrt.

New York uvidí také film Fonja režisérky Liny Zacher z největšího převýchovného zařízení delikventů na Madagaskaru.

Ozvěny MFDF Ji.hlava zavítají také do Bruselu a Antverp 4. až 9. března, kde promítnou desítku snímků a dvoudenní Ozvěny proběhnou ve Vídni (9. a  10. března). Kromě Sóla Artemia Benkiho se mohou diváci těšit na Ukradený stát slovenské filmařky Zuzany Piussi. Snímek předkládá zdrcující obraz Slovenska třicet let po pádu komunismu.

Na Slovensko se Ozvěny přesunou na začátku dubna, kdy v Bratislavě proběhnou projekce, debaty i masterclasses. Kompletní program je na www.ji-hlava.cz/ozveny.

Reklama

Výběr článků