Hlavní obsah

Film Davida Ondříčka Zátopek vstupuje do hlavní části natáčení

19. 8. 2019, 14:47

Po jarních předtáčkách začne v úterý 20. srpna hlavní část natáčení nového českého filmu Zátopek. Film věnovaný osobnosti legendárního československého běžce a několikanásobného olympijského vítěze Emila Zátopka točí režisér David Ondříček podle scénáře, na kterém spolupracoval s Janem P. Muchowem a Alicí Nellis.

Foto: Lucky Man Films – Dušan Martinček, Julie Vrábelová

V roli Emila Zátopka se představí herec Václav Neužil.

Článek

Natáčení je rozděleno do několika etap, během nichž se štáb bude přesouvat po celé České republice, a je naplánováno s přestávkami až do poloviny prosince. Zahajuje se na několika místech v Praze, točit se bude v Plzni i okolí Lipna, náročné scény dvou olympijských klání – londýnského a helsinského –, s desítkami komparsistů, vzniknou v Brně na stadionu Za Lužánkami.

Bylo třeba najít „dubléry“ pro oba originální stadiony, ani na jednom místě již není možné klíčové scény natočit, nicméně brněnský vyhovuje potřebám filmu a architekt Jan Vlasák ho upravil tak, aby Helsinky a Londýn plnohodnotně nahradil. Produkci pak čekalo zajištění náročných prací na stadionu.

„Bylo třeba vykácet nálety a vyčistit tribuny, na nichž rostly i stromy, dále kompletní rekultivace trávníku a povrchu - tzn. vybagrování a odvoz 1721 tun zeminy, vysetí nového trávníku, nivelace povrchu, vytyčení běžeckého oválu nebo vytyčení sportovišť,“ vypočítává všechny nutné úkony výkonná producentka Daria Špačková.

Během natáčení ještě proběhne „přestavba” z černého povrchu dráhy pro LOH v Londýně na antukový, který bude představovat LOH v Helsinkách.

Foto: Lucky Man Films – Dušan Martinček, Julie Vrábelová

Brněnský stadion Za Lužánkami před úpravou...

Zdejší natáčení se uskutečňuje ve spolupráci s městem Brnem a sportoviště, která budou po potřeby filmu vytvořena, město následně využije k veřejným účelům.

„Pro nás je ctí spolupracovat na filmu o jednom z největších sportovců historie a jsme také rádi, že doposud chátrající lokalitu sportovního stadionu lze znovu využít,“ říká první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Příběh filmu Zátopek začíná v pohnutém roce 1968. Australský rekordman Ron Clarke právě navzdory očekáváním promarnil pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili, když během klíčového závodu utrpěl vážný zdravotní kolaps.

V době rekonvalescence propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry. Nakonec se rozhodne vydat za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož od začátku bezmezně obdivuje.

Foto: Lucky Man Films – Dušan Martinček, Julie Vrábelová

...a po úpravě

Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí.

Příběh o přerodu neduživého chlapce v muže, který na olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň ve všech těchto disciplínách dosáhl světových rekordů, se stal legendou o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Václav Neužil na stadionu v Březnici.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Martha Issová a režisér David Ondříček při natáčení filmu Zátopek.

„Životní příběh Emila Zátopka je pro mě obrovskou výzvou,“ říká režisér David Ondříček.

„Je to téměř klasický příběh outsidera a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře a pak jim láskyplně věnovat zlatou medaili.“

V hlavních rolích Neužil a Issová

Do hlavních rolí Emila a Dany Zátopkových obsadil režisér herce Václava Neužila a Marthu Issovou. Oba představitelé museli projít náročnou sportovní přípravou.

Václava Neužila připravoval trenér Jan Pernica, Marthu Issovou trenér hodu oštěpem Rudolf Černý, několik tréninků měla i s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a trojnásobnou mistryní světa Barborou Špotákovou.

„Nechci hrát Emila Zátopka jako nějaký idol, ikonu. Měl v sobě ohromnou vůli jít za štěstím a udělal všechno pro to, aby se cítil svobodný. Pro mě je to normální člověk - tvrdohlavý, svérázný, vtipný a strašně houževnatý. Svobodu, kterou mu běh poskytoval, si doslova vydřel,“ říká o titulní postavě herec Václav Neužil, který pro film prochází i fyzickou proměnou – maskéři mu vyholili část vlasů, vytvářejí umělé „kouty“, upravují tvar uší.

Foto: Lucky Man Films – Dušan Martinček, Julie Vrábelová

Martha Issová jako Dana Zátopková (vlevo)

„Dana a Emil Zátopkovi jsou pro mě hrdinové a považuji za strašně důležité připomenout si, že jsme měli v naší historii takovéhle velké hrdiny,“ dodává Martha Issová.

Kameramanem filmu je Štěpán Kučera, architektem Jan Vlasák, kostýmní výtvarnicí Kateřina Štefková. Jan P. Muchow, který se autorsky podílel na scénáři, složí k filmu hudbu společně s Beatou Hlavenkovou, která je autorkou hudby již k předchozímu Ondříčkovu mezinárodně oceňovanému projektu Dukla 61.

Film vzniká v produkci Davida Ondříčka a Kryštofa Muchy ve společnosti Lucky Man Films, koproducentem projektu je Česká televize, Z Films a Barrandov Studio, slovenským koproducentem je Azyl Productions.

„Scenáristce Alici Nellis a režisérovi Davidovi Ondříčkovi se podařilo napsat velmi plastický a působivý portrét fenomenálního českého atleta. Zátopek je divácky vstřícný film navzdory tomu, že se nevyhýbá nepříjemným tématům a nezjednodušuje. Domnívám se, že osloví jak ty, kteří chtějí být hrdí na slavného olympijského vítěze, tak ty, jež zajímá politické a vztahové pozadí jeho úspěchů," říká kreativní producentka ČT Helena Uldrichová.

Foto: Václav Jirsa, Právo

Emil Zátopek

Foto: Milan Malíček, Právo

Dana Zátopková

Producenti a tvůrci si váží osobní podpory paní Dany Zátopkové, olympijské vítězky a ženy, po jejímž boku strávil atlet celý život.

Film Zátopek je realizován za podpory Státního fondu kinematografie a s podporou Českého i Slovenského olympijského výboru. S uvedením do kin se počítá v srpnu 2020.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků