Hlavní obsah

Dvě dávky. Zemřel esenbák z Pelíšků Miroslav Kaman

29. 7. 2021, 17:00 – Lipnice nad Sázavou

Rozkaz, ten zněl jasně. Nesmí projet za žádnou cenu. Nebyl čas lámat si hlavu, kdo je kdo. Dvě dávky. Tak zní replika zřejmě nejslavnější role Miroslava Kamana z filmu Pelíšky, kde hrál inteligencí ne příliš obdařeného esenbáka. Kaman podle serveru idnes.cz zemřel ve věku 75 let v Lipnici nad Sázavou, kde v poslední době žil v domě s pečovatelskou službou.

Foto: ČTK

Herec Miroslav Kaman.

Článek

Informaci o úmrtí herce malých rolí serveru potvrdil starosta Lipnice Zdeněk Rafaj s tím, že Kaman zemřel už 12. května. I v důsledku opatření proti šíření koronaviru se o tom dozvěděli jen jeho nejbližší.

Kaman se v posledních letech usídlil na Vysočině, kde vyrůstal.

Filmovat však začal až po padesátce, po absolvování hornické školy pracoval v karvinských dolech. Po pracovním úraze, který se mu stal během závalu, se vrátil zpět na Vysočinu, kde byl závozníkem mlékárenské cisterny a poté vychovatelem v ústavu sociální péče pro dospělé.

Kristýna Badinková Nováková: Pelíšky už asi nepřekonám

Styl

Pak se přestěhoval do Prahy, kde zkusil několik zaměstnání a zároveň působil jako komparsista u filmu.

V bakalářské povídce režiséra Jana Hřebejka Poslední koncert si zahrál s Jiřím Sovákem i Vlastimilem Brodským, první výraznější roli však měl až v seriálu Zdivočelá země.

V roce 1999 jej Hřebejk obsadil v Pelíškách do role nepříliš bystrého člena Sboru národní bezpečnosti, který školákům vysvětloval, jak dostal s kolegou za úkol zlikvidovat diverzanta, muže s koženou brašnou, který nesměl za žádnou cenu projet. Vedle něj však zastřelili i pošťáka.

Režisér Jan Hřebejk: V Pelíšcích jsem udělal nejmíň chyb

Kultura

Touto rolí se mu u diváků dostalo velké popularity, proto jej později obsadil Hřebejk i do dalšího filmu, Horem pádem, kde hrál rovněž nedůvtipného policistu. Zároveň působil jako uvaděč stand-up comedy Na stojáka.

Jeho posledním filmem byl v roce 2014 Bony a klid 2 od režiséra Víta Olmera.

Reklama

Výběr článků