Článek
Galerie hlavního města Prahy (GHMP) pokračuje v projektu Adoptuj sochu, který vypsala pro získávání peněz na restaurování soch ve veřejném prostoru v hlavním městě.
Na opravu Hokejisty je potřeba 150 tisíc korun a vybralo se už přes sto tisíc. Zmenšenou kopií sochy jsou každoročně oceněni nejlepší čeští hráči v anketě Zlatá hokejka.
Mezi přispěvateli jsou nyní i členové amatérského hokejového klubu Sklepovští sršáni, který vznikl v okruhu herců Divadla Sklep a členů Pražské Pětky. Patří do něj třeba herec a architekt David Vávra, režisér a choreograf Michal Caban nebo výtvarník Krištof Kintera.
K tomuto klubu se připojují s darem i Čeští lvi, které tvoří mimo jiné sportovní komentátor Robert Záruba, filmový producent Pavel Strnad, režisér Jan Prušinovský, spisovatel Jan Novák či diplomat Stanislav Kázecký.

Sklepovští sršáni, amatérský hokejový klub tvořený převážně členy Divadla Sklep a Pražské pětky
Historie sochy a symbolika
Socha Hokejista od sochaře Zdeňka Němečka je připomínkou slavných šampionátů z let 1972 a 1985, kdy se českoslovenští hokejisté stali v domácím prostředí mistry světa. Tyto triumfy měly ve své době o to větší význam, že v obou případech stál v cestě za zlatem ten největší soupeř, tehdejší Sovětský svaz.
„Socha Hokejista je symbolem a připomínkou jedné éry, která symbolicky bojovala proti stejnému sovětskému zlu, kterému jsme vystaveni dnes. Ale nejen proto jsme chtěli přispět, aby mohla stát dál v plné síle,“ vysvětlil za Sklepovské sršáně režisér Michal Caban.
„Prostě jde o hokej, krásnou hru, a vzhledem k tomu, že náš tým vznikl zhruba v roce 1995, tedy deset let po významném úspěchu, a většina z nás je ještě starší než ta socha a také bychom potřebovali ‚zrestaurovat‘, máme pro to pochopení a radost, že socha může být po čtyřech dekádách jako nová,“ dodal. Restaurování se bude týkat nejen samotné plastiky, ale i podstavce s unikátními autogramy mistrů světa z let 1972, 1978 a 1985.

Socha Hokejista od autora Zdeňka Němečka
Galerie hlavního města Prahy spravuje více než 250 děl ve veřejném prostoru. Každoročně opraví asi sedm z nich, ale pro ideální údržbu by bylo třeba obnovit dvojnásobek. Limitem jsou podle galerie vysoké náklady.
Proto vznikl projekt Adoptuj sochu s cílem zapojit veřejnost. V nedávné době prošla takto restaurováním například socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Po dokončení prací na Hokejistovi mají následovat sochy Odpočívající (Sedící dívka) Jaroslava Horejce a Mojžíš Františka Bílka.