Hlavní obsah

Rokenrol v divadle a na plné pecky. Šakalí léta vtrhnou do Brna

2:57
2:57

Poslechněte si tento článek

Na kolena! Jednou mi fotr povídá. Stačí jen zanotovat první verše a skoro každý je okamžitě „doma“. A to bez ohledu na věk. Proslulá filmová hudební komedie Šakalí léta režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského natočená podle povídky Petra Šabacha se záhy po uvedení v roce 1993 stala hitem. A tak není divu, že se příběhu chopili i divadelní autoři, naposledy v Městském divadle Brno.

Foto: Městské divadlo Brno, Tino Kratochvil

Kristian Pekar a Lucie Bergerová v zajetí tance, který v padesátých letech mladé bavil a vládnoucí elitu pohoršoval.

Článek

Představení pod taktovkou režiséra Stanislava Slováka si v Brně odbude premiéru v sobotu třetího května.

A jak už napovídaly zkoušky, bude se na co těšit. I když se i tento příběh, stejně jako filmový, odehrává v pražských Dejvicích na konci padesátých let minulého století, nepůjde podle tvůrců o šedivost nastupujícího raného socialismu.

„Divadelních provedení Šakalích let je povícero. My jsme si pro naši scénu vybrali podle nás vynikající provedení zkušeného divadelníka Miroslav Hanuše. Bylo by zbytečné dělat něco nového, když už to on tak dobře vymyslel, a tak replik z naší divadelní zahrádky bude jen minimum, a to s jeho svolením. Dělejte si s tím, co chcete, držím palce, dorazím na premiéru, vzkázal nám pan Hanuš,“ popsal Novinkám přípravu muzikálu režisér Stanislav Slovák.

Jak dodal dramaturg Jan Šotkoský, srovnání slavného filmu s divadelním provedením se nebojí.

„Jednak máme už určité zkušenosti, jednak je divadelní jazyk jiný, stejně jako je jiný divadelní rozměr, který nabízí více podob než film,“ vysvětlil.

„Ovšem taky se může stát, možná se to i stane, že někdo po představení prohlásí: no Dejdar to není. Ale to už je úděl filmu na jevišti,“ doplnil se smíchem herec Kristian Pekar, který vytvořil spolu s Liborem Matoušem hlavní postavu blesku z „čistého nebe“, mladíka Bejbyho, kterého ve filmu ztvárnil zmiňovaný Martin Dejdar.

A protože jde o představení, které musí podle tvůrců sršet mladistvou energií, předcházel zkouškám velký konkurz na řadu zdánlivě drobnějších rolí, bez kterých by se však film ani divadlo neobešly.

Pionýrů, pionýrek, kluků, holek z party, číšníků a číšnic a dalších postaviček z pražských Dejvic je v alternacích šestadvacet a spolu s dalšími dvaatřiceti postavami (rovněž v alternaci) za doprovodu jedenáctičlenného divadelního orchestru budou Šakalí léta patřit k jedné z největších inscenací sezony.

Pod hudební nastudování se podepsali František Štěrbák, Tony Marko a Martin Procházka. O projekci s využitím moderních technologií se postaral Jaroslav Milfajt. A samozřejmě nebudou chybět ani legendární červené boty s bílou podrážkou, o které se spolu s dalšími kostýmními prvky postaraly výtvarnice Andrea a Adéla Kučerovy.

Šakalí léta

  • Proslulá filmová muzikálová komedie režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského z roku 1993 vznikla na motivy stejnojmenné povídky Petra Šabacha. Sen o svobodě a nezávislosti ve filmu umocňují dnes již zlidovělé šlágry Ivana Hlase jako Jednou mi fotr povídá, Na kolena a bezpočet dalších.
  • Brněnská Šakalí léta se tedy představí v původní inscenační i hudební úpravě. Na výtvarné podobě se podíleli Jaroslav Milfajt (kostýmy), Andrea a Adéla Kučerovy (scéna) a Petr Hloušek (projekce). Hudební nastudování původní úpravy je dílem Františka Štěrbáka, Tony Marka a Martina Procházky. Choreografkou nastudování je Hana Kubinová.

„Při tvorbě kostýmů jsme vycházely mimo jiné z dobových časopisů, především z roku 1959, při využití tehdejších pastelových tónů, kdy nám nešlo o kopírování filmu, ale o vytvoření charakteristické stylizace,“ vysvětlila další důležitou složku představení Andrea Kučerová.

A protože zájem je už od počátku mimořádný, bude sobotní premiéru následovat ještě druhá, a to v neděli čtvrtého května.

Související témata:
Šakalí léta
Petr Šabach

Výběr článků

Načítám