Hlavní obsah

Další Nohavicův koncert zrušen. Uherský Brod ho nechce

16. 3. 2022, 14:13

Dům kultury v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku zrušil na doporučení radních města vyprodaný koncert Jaromíra Nohavici plánovaný na 22. března, řekli ředitel domu kultury Radek Srnec a starosta města Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL). Radní iniciativu zdůvodnili nedostatečnou distancí zpěváka vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Foto: František Ortmann/Ceny Anděl

Jaromír Nohavica

Článek

„Šlo o doporučení ze strany rady města o zrušení koncertu. Konečné rozhodnutí bylo na panu řediteli, nicméně postoj rady města je takový,“ řekl Kubáník a odkázal na pondělní usnesení radních. „Rada města doporučuje řediteli Domu kultury Uherský Brod zrušit koncert Jaromíra Nohavici z důvodu nedostatečné distance zpěváka vůči prezidentovi Ruské federace,“ je napsáno v usnesení.

Koncert byl podle Srnce vyprodaný. „Bylo obsazených 542 míst. Tomu, kdo vstupenky zaplatil kartou nebo je kupoval on-line, peníze vrátíme na jeho účet. Ti, kteří si lístky koupili hotově u nás v Galerii Panský dům, kde máme pokladnu, dostanou oproti vstupence zase hotovost zpátky,“ řekl Srnec.

Poláci zrušili Nohavicovi koncerty

O den dříve, tedy 21. března, by se mělo uskutečnit Nohavicovo vystoupení v Hodoníně. Tamní místostarosta Petr Buráň (bezpp.) řekl, že město koncert neruší. Uskuteční se také koncert v ostravském Domu kultury Poklad, který se koná 25. března. Minulý týden to řekla jednatelka společnosti Akord & Poklad Darina Daňková.

Ruský prezident Nohavicovi v roce 2018 udělil Puškinovu medaili určenou ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Hudebník si ji od něj osobně převzal v Kremlu. Krátce po ruském vpádu na Ukrajinu řekl, že si ocenění ponechá, protože jej dostal „za písně, a ne za válčení“.

Proti válce se ale Nohavica postavil. Prostřednictvím internetu odvysílal 2. března ze svého bytu živě koncert Vlašťovko, leť. Odsoudil při něm válku na Ukrajině, zpíval ukrajinsky i rusky a řekl také, že nesouhlasí s Putinem a že válka je mu proti srsti. Přesto už byly zrušeny všechny Nohavicovy jarní koncerty v Polsku. Rovněž olomoucká Univerzita Palackého (UP) se rozhodla nepronajmout agentuře Sportovní halu UP pro Nohavicův koncert připravovaný na 12. května.

Reklama

Související témata:

Výběr článků