Hlavní obsah

Činoherní divadlo se hroutí, už nepodalo žádost o grant

21. 2. 2014, 12:53

Činoherní divadlo nepodalo žádost o grant, který na financování činohry vypsalo město Ústí nad Labem. „Na 99 procent to znamená konec divadla,” řekl umělecký šéf Filip Nuckolls. Termín pro podání žádosti o osmimiliónový grant skončil ve čtvrtek. Zavedená scéna působí v Ústí nad Labem 42 let.

Foto: cinoherak.cz

Ředitel divadla Vladimír Čepek

Článek

Divadelníci krok zdůvodňují údajně špatně vyhlášeným grantem. Rada města na konci ledna rozhodla, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimiliónový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři milióny na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 miliónu korun.

Divadelníkům vadí, že město změnilo financování uprostřed divadelní sezóny. „Proto do tohoto grantu nemůžeme vstoupit, protože bychom legitimizovali tento nestandardní krok, nestandardní termín výběrového řízení. Zároveň by to byl špatný signál pro další města a další kulturní instituce,” řekl Nuckolls.

Divadlo má čtyři desítky zaměstnanců. Herci podle Nuckollse uplatnění najdou. „Umělecký soubor za ta léta, co tady jsme, prokázal svoji profesní kvalitu, je to soubor, který má nadstandardní kredit v celé zemi. Domnívám se, že nebude mít potíže s hledáním nového uplatnění,” doplnil Nuckolls.

Velká rána pro Ústí 

„Je to velká rána nejen pro herce a pro další umělecké pracovníky, protože ústecká scéna byla líhní moderního divadla. Byť se tam měnili umělečtí šéfové, tak tuto základní vlastnost nesla dál,” reagovala na současnou situaci děkanka Divadelní fakulty Akademie múzických umění Doubravka Svobodová. Podle ní jde o další důkaz špatného systému financování kulturních zařízení.

Vypsání grantu uprostřed sezóny odsoudil i prezident herecké asociace Jiří Hromada. „Tento soubor nemůže zaniknout vlivem nekompetentního přístupu k jeho financování. Nemluvě o výchově mladé generace, uchování kulturních aspektů v politice, podnikání či v mezilidských vztazích. To vše dlouhodobě Činoherní studio naplňovalo,” řekl. Důsledkem je podle něj likvidace hodnot, pro Ústecký kraj nevratitelných.

Ústeckému divadlu přichází už tři týdny podpora z celé republiky. Petici na jeho podporu zatím podepsalo téměř 12 000 lidí. Činoherní divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna.  Posledním, kdo může do financování divadla zasáhnout, je ústecké zastupitelstvo. V jeho kompetenci je rozdělování peněz na kulturu. Městští zastupitelé se sejdou 3. března.

Reklama

Výběr článků