Hlavní obsah

Česká filharmonie chystá turné v Latinské Americe

7. 9. 2005, 10:00
Právo, Vladimír Říha

Orchestr České filharmonie zahajuje 7. září koncertem v Rudolfinu 110. sezónu orchestru. Nedávný sedmdesátník Vladimír Válek v ní diriguje skladby Fibicha, Janáčka a Dvořáka.

Článek

Nejdůležitějším dramaturgickým záměrem orchestru bude v této sezóně program k 250. výročí narození W. A. Mozarta. Dle ředitele tělesa Václava Riedlbaucha ale nebude "přemozartováno". K výročí orchestru totiž uvede i premiéry skladeb pěti současných českých skladatelů, například Otmara Máchy, Ivana Kurze a Evžena Zámečníka.

Jubilejní sezóna filharmonie bude zároveň třetí s novým šéfdirigentem Zdeňkem Mácalem. Ten chce klást důraz na českou hudbu, ale zároveň říká: "Oceňuji, že v zahraničí začínají být filharmonici chápani i jako interpreti nečeské hudby, třeba v německém prostředí jsou to skladatelé Beethoven a Brahms."

Mezi hostujícími dirigenty nechybí z domácích ani Jiří Bělohlávek, z ciziny zase Němec Gerd Albrecht. "S panem Bělohlávkem jsme se pro jeho velkou zaneprázdněnost dohodli alespoň na jednom koncertu ročně," dodal Riedlbauch.

Albrecht povede filharmoniky i na zahraničním zájezdu po Latinské Americe. Orchestr pojede opět do Japonska a Německa, připravuje se po delší době i zájezd do pobaltských republik, v Estonsku vystoupí vůbec poprvé.

Reklama

Související témata:

Výběr článků