Hlavní obsah

Ceny divadelní kritiky vyhlásí 3. března

24. 2. 2021, 14:39

Nominace v osmi kategoriích na Ceny divadelní kritiky za rok 2020 zveřejnili pořadatelé. Ve čtyřech kategoriích včetně ceny Divadlo roku je nominována inscenace o básníkovi Janu Zahradníčkovi, kterou připravil Divadelní spolek Jedl. Divadlem roku se může stát také Horácké divadlo Jihlava, Městská divadla pražská nebo Cirk La Putyka.

Foto: Nikola Ramešová

Nominovaná herečka Lucie Trmíková

Článek

Výsledky pořadatelé oznámí na facebookových stránkách časopisu Svět a divadlo 3. března. O cenách rozhoduje téměř sedm desítek tuzemských divadelních kritiků. Kolik inscenací uvedených v loňském roce velmi poznamenaném pandemií koronaviru kritici posuzovali a o kolik jich bylo méně než v běžném roce, pořadatelé neuvedli.

Na Inscenaci roku je kromě titulu Zahradníček: Vše mé je tvé nominováno uvedení opery Leoše Janáčka Osud v režii Roberta Carsena v Národním divadle Brno a hra Egona Tobiáše Malý stvořitel, kterou uvedl také Divadelní spolek Jedl.

Inscenace o Zahradníčkovi má úspěch i mezi nominacemi za herecké výkony. Na Ženský herecký výkon roku je nominována Lucie Trmíková, která v představení vycházejícím z básníkovy korespondence a veršů ztvárnila Zahradníčkovu ženu Marii. Katolického básníka, jemuž dlouholetý komunistický žalář fatálně podlomil zdraví, hraje Saša Rašilov. I jemu účinkování ve hře vyneslo nominaci na nejlepší herecký výkon roku.

Z 28 nalezených zápisníků zpěváka The Doors vznikne kniha

Kultura

V kategorii Poprvé uvedená česká hra roku 2020 je nominován zmíněný Tobiášův Malý stvořitel, Kacířské eseje Miroslava Bambuška, 294 statečných v režii Tomáše Dianišky a titul Monument v režii Davida Radoka.

V neoceňované kategorii Největší zážitek ze zahraničního divadla se na první příčce umístila Schillerova Marie Stuartovna uvedená on-line Pražským divadelním festivalem německého jazyka. Výjimečná pro letošní ročník je kategorie Divadlo z karantény. Nejvíce hlasů v ní získaly projekty (Memento) Mor souboru Depresivní děti touží po penězích, Dekameron 2000 Divadla na Fidlovačce, Heda Gablerová Činoherního studia Ústí nad Labem, Poledne Divadla Continuo, film Wariot Ideal Frame raté 18 a Cirk La Putyka za iniciativu #kulturunezastavis a další projekty.

Reklama

Výběr článků