Hlavní obsah

Avatar je nejvýdělečnějším filmem všech dob

24. 1. 2011, 11:02

Pouhých šest týdnů od premiéry stačilo filmu Avatar amerického režiséra Jamese Camerona na to, aby se stal nejvýdělečnějším filmem všech dob. Před rokem odsunula tato ambiciózní sci-fi na druhé místo jiný Cameronův trhák, Titanic.

Upoutávka na film Avatar Video: Avatar

 
Článek

Za romantický velkofilm z roku 1997 Titanic nechali diváci v pokladnách kin po celém světě přes 1,8 miliardy dolarů, Avatar ale do dneška utržil ještě o zhruba 900 miliónů více. Za rychlý nástup a rekordní tržby vděčí vědeckofantastický hit více faktorům.

Líbivý příběh i ekoposelství 

Vedle přitažlivého příběhu - skrývajícího i někým vysmívané ekologické poselství - je to hlavně využití nejmodernějších technologií a zejména trojrozměrného zobrazení. Právě v pokladnách kin s 3D technologií jsou diváci ochotni nechat za vstupenky podstatně více peněz, a tak není divu, že v současnosti přibývají jako houby po dešti filmy, kterým tradiční dva rozměry nestačí.

Současný téměř miliardový náskok Avataru tak nemusí být zcela nepřekonatelný. V minulosti navíc držela většina snímků primát nejvýdělečnějšího filmu jen pár let, Titanik vévodící mu mezi lety 1998 až 2010 patří k výjimkám, podobně jako Spielbergův E. T. - Mimozemšťan. Tento návštěvník z jiné planety, toužící se dostat domů, byl v čele deset let, než jej v roce 1993 překonal Jurský park.

Jurský park překonal E. T. - Mimozemšťana

Snímek Jurský park potřeboval k rekordním tržbám (tehdy 700 miliónů dolarů) čtyři měsíce od premiéry. Tabulka srovnávající tržby z kin ale vypadá poněkud jinak, pokud se vezme v úvahu inflace.

Podle serveru boxofficemojo.com nechali lidé po započtení vývoje cen lístků nejvíce peněz v pokladnách kin za ságu z americké občanské války Jih proti severu z roku 1939, která navíc kralovala žebříčku nejvýdělečnějších filmů přes čtvrt století. Na druhém místě je první díl původních Hvězdných válek (dnes Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje) a jinak rekordnímu Avataru patří až 14. příčka.

Reklama

Související témata:

Výběr článků