Hlavní obsah

Ženu ubil válečkem, dostal pět let

23. 2. 2005, 11:00 – PLZEŇ

Plzeňský krajský soud poslal ve středu na pět let do vězení Jana Černého za to, že ubil v Kolinci na Klatovsku svou ženu válečkem na nudle. Čin nebyl kvalifikován jako vražda, ale jako ublížení na zdraví s následkem smrti. Tělo objevili policisté až po čtyřech letech.

Foto: Petr Mráček

Tisková konference k Divadelnímu létu

Článek

Čtyři roky se dařilo Janu Černému z Kolince na Klatovsku udržet v tajnosti, že zabil manželku. Pětatřicetiletý lamač kamene se k činu  doznal až poté, co policisté po letech našli tělesné pozůstatky 30leté matky dvou dětí zahrabané v lese.

Podle žalobkyně Černý v říjnu 2000 manželku usmrtil několika údery do hlavy dřevěným válečkem na těsto. Mrtvé tělo naložil do auta a odvezl do lesa u nedaleké obce Čejkovy, kde jej zakopal. Ostatky Niny Černé objevili 19. září loňského roku psi speciálně cvičení na vyhledávání mrtvol. Do nálezu kosterních ostatků Černý zapíral. Dětem, příbuzným a známým tvrdil, že neví, kam zmizela.

Udeřil a hned začal litovat

"Tu noc přišla pozdě z hospody. Bylo vlastně už skoro ráno. Probudil mě takový dunivý zvuk. Vyšel jsem z ložnice a viděl ji, jak se v kuchyni válí na podlaze. Byla opilá. Chtěl jsem ji pomoci do postele, aby ji v takovém stavu neviděly děti. Začala mi nadávat a křičet, ať ji nechám být. Když jsem se ji snažil chytit, začala kopat. Zavrávoral jsem a padl zády na kuchyňský stůl, kde jsem nahmatal váleček na těsto a dvakrát ji praštil po hlavě," vypovídal v úterý před soudem Černý.

Potom si podle svých slov dřepl na bobek, chytil si hlavu do dlaní a neustále si říkal, co provedl. "Když jsem nenahmatal puls, dostal jsem strašný strach. Hlavou se mi honily myšlenky, co bude s dětmi. Tak jsem tělo ukryl v kufru auta a později odvezl do lesa, kde ho zakopal," pokračoval.

Čtyři roky se přetvařoval

Pak se vrátil domů a dělal, jako by se nic nestalo. Druhý den ohlásil na policii, že pohřešuje manželku. U soudu dále řekl, že přišel na její nevěru. "Trvalo to už dva nebo tři měsíce. Tak jsem ji navrhl, že se rozvedeme. Nejdříve o rozchodu nechtěla ani slyšet, ale později si to rozmyslela a souhlasila," prohlásil Černý.

Celé čtyři roky žil stále ve strachu. Upnul se na děti a nahrazoval jim mámu. "To mu nemůžu upřít. Staral se o ně vzorně. Vařil jim i pral. Jen nechápu, jak mohl tak dlouho vydržet se přetvařovat," uvedl před soudem otec zabité ženy Jan Kudlic. O své dceři se zmínil jako o čistotné holce, která měla smůlu.

Policie měla podezření, ale nemohla nic dokázat

Kriminalisté měli podezření na Černého od samého začátku, ale nemohli mu nic dokázat, protože chybělo tělo. Například objevené stopy krve v kufru auta patřící Černé vysvětloval její muž tím, že auto používala a mohla se v kufru říznout o nářadí, které se tam válelo. Do okolí místa, kde vrah tělo pohřbil, přivedla detektivy náhoda.

Na poli u lesa objevili mikinu, která patřila Černému. Dále zjistili, že to místo dobře zná a jezdí tam na houby. "Psi zavětřili, rozběhli se do lesa ke dvěma vzrostlým dubům, kde začali hrabat a štěkat," konstatoval soudce Roman Dočkal.

Reklama

Související články

Výběr článků