Hlavní obsah

Zásah v pražských nemocnicích: Chráněná dílna získala na zakázkách 650 miliónů

2. 7. 2018, 11:47 – Praha

Firma První chráněná dílna, kterou vlastní podnikatel Tomáš Horáček, jenž byl v pátek obviněn v souvislosti s údajnými manipulacemi zakázek v některých pražských nemocnicích, získala za poslední dva roky na státních zakázkách 650 miliónů korun. Uvedl to server iROZHLAS.cz. Jen od Nemocnice na Bulovce firma podle serveru od roku 2016 získala 25 zakázek v hodnotě 54 miliónů korun.

Foto: Novinky

Nemocnice Na Bulovce.

Článek

Pro Bulovku firma dodávala například lékařské přístroje, zajišťovala také ochranu majetku a osob, dodávala i sanitní vozidla. Miliónové kontrakty od nemocnice získaly podle serveru i další firmy napojené na Horáčka.

Horáčkova První chráněná dílna dodává podle serveru zboží a služby i dalším zdravotnickým zařízením, například Fakultní nemocnici v Plzni, nemocnici v Olomouci, Fakultní nemocnici Brno nebo Slezské nemocnici v Opavě.

„Celkem lze od července 2016, odkdy musí státní instituce kontrakty zveřejňovat, dohledat přes 500 smluv za více než 650 miliónů korun,“ uvedl server.

Zásah v Nemocnici Na BulovceVideo: Novinky

Napojení Horáčka na Nemocnici na Bulovce dlouhodobě kritizuje protikorupční organizace Transparency International (TI). V minulosti podle webu upozorňovala na netransparentnost tendrů a obcházení zákona o veřejných zakázkách.

Chodící štempl

Podle analytika TI Milana Eibla se dílna neomezovala jen na tradiční dodávky, kdy je možné zapojit zdravotně postižené osoby, ale hlásila se do všech odvětví. Většinu zakázek pak prý dílna řešila formou subdodávek, zboží a služby dodávaly jiné společnosti.

První chráněná dílna bere od státu dotace na zaměstnávání lidí s postižením. Eibl serveru řekl, že podle staré legislativy měly všechny chráněné dílny u podlimitních zakázek při hodnocení nabídek patnáctiprocentní zvýhodnění. „Tím se z chráněné dílny stal jen chodící štempl, který zprostředkovával plnění pro standardní firmy,“ řekl analytik.

V souvislosti s manipulací s některými zakázkami čelí kromě Horáčka obvinění dalších osm lidí, mezi nimi je podle médií například šéf Nemocnice na Bulovce František Novák, bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák. Na Horáčka a Vrbovskou uvalil soud vazbu, zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.

Reklama

Související články

Výběr článků