Článek
Úmyslné zapálení porostu zahrady potvrdila mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Okolnosti případu nyní vyšetřuje policie, po pachateli či pachatelích pátrá.
Podle všeho se jednalo o jednu z mnoha akcí ve světě na podporu řeckého anarchisty Jannise Dimitrakise, který byl ve své vlasti odsouzen ke 35 letům odnětí svobody za přepadení banky v lednu 2006. Právu to ve čtvrtek potvrdilo řecké velvyslanectví s tím, že Dimitrakis ve středu neuspěl u odvolacího řízení před aténským soudem.
Ambasáda útok očekávala. „Již včera (ve středu) jsme získali informace o možné akci projevení podpory osobě, která byla v Řecku odsouzena za trestný čin,“ sdělilo tiskové oddělení řeckého velvyslanectví.
„Osoby zodpovědné za tento čin přeskočily plot, aby vhodily hořlavinu a napsaly na zeď jméno Giannis (v českém přepisu Jannis, pozn. red.), zřejmě jméno výše zmíněné osoby, přičemž písmeno A zakroužkovaly,“ dodalo velvyslanectví.

Poničená řecká ambasáda
Podobné incidenty jako v Praze se odehrály i u řeckých zastoupení v jiných zemích, například ve Velké Británii nebo USA.
Řecké velvyslanectví v Praze v prohlášení také ocenilo profesionální přístup orgánů Policie ČR při vyšetřování incidentu.
Krize a útok nesouvisejí
Podobné události jako v Praze se podle pracovnice ambasády odehrály i v Londýně či Brazílii. Jak uvedla, pachatel neměl v úmyslu spáchat velké škody.
V Česku žije několikatisícová řecká komunita, která v Československu vznikla v roce 1949 jako důsledek občanské války v Řecku. Při sčítání lidu v roce 2001 se k řecké národnosti přihlásilo přibližně 3200 osob. Podle odhadů zástupců řecké menšiny může komunita ale čítat až jednou tolik lidí.
V současné době se Řecko samotné potýká s finanční krizí, která ohrožuje stabilitu eura i solventnost některých dalších zemí z jižního okraje eurozóny. Evropská unie proto nyní jedná o výši pomoci Řecku a o podmínkách jejího poskytnutí. Souvislost krize a útoku na ambasádu její zaměstnankyně však vyloučila.