Hlavní obsah

Za rasistické urážky přetáhl Syřan skiny obuškem, soud pro něj měl pochopení

2. 10. 2019, 9:24 – Plzeň
Právo, Patrik Biskup

Přede dvěma lety přetáhl obuškem Mohamad Yzan Ramadan dva skiny, kteří za ním přišli do stánku s občerstvením v Plzni a uráželi ho. Šestadvacetiletý Syřan, kterého za to státní zástupce obžaloval z trestných činů výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví, se definitivně vyhne postihu, protože odvolací soud potvrdil, že se upustí od trestu.

Syřan před soudemVideo: Patrik Biskup, Právo

 
Článek

„Potvrdili jsme původní rozsudek okresního soudu, který upustil od potrestání obžalovaného,“ potvrdila ve středu Právu mluvčí Krajského soudu v Plzni Lucie Jíchová.

Incident se odehrál v ulici Karla Steinera. Za prodavačem do stánku tehdy přišla dvojice mužů ve věku 24 a 27 let a začali na něj pokřikovat, že je smradlavá špína, a další rasistické urážky. Syřan si to ale nenechal líbit a oba holohlaví mladíci to od něho schytali obuškem.Prvoinstanční soud letos v červenci rozhodl, že cizinec žalované trestné činy spáchal, ale žádný trest mu neuložil. Odůvodnil to tím, že pouze reagoval na zavrženíhodné jednání poškozených, za které byli také oba pravomocně odsouzeni. „Co je mi kladeno obžalobou za vinu, je pravda a lituji toho. Nikdy bych to ale neudělal, kdyby mně rasisticky nenadávali a nechali mě na pokoji,“ prohlásil před soudem Ramadan.

„Hanlivé nadávky psychicky neunesl a spravedlnost vzal bohužel do vlastních rukou. Naplnil tak všechny znaky žalovaných trestných činů,“ konstatoval okresní soudce David Protiva. Podle něj je společenská škodlivost jednání obžalovaného výrazně snížena neomluvitelným chováním poškozených.

Špíno, řvali v Plzni na Syřana. Zbil je obuškem

„Když vezmu v potaz doznání a projevenou lítost, je samotné projednání věci před soudem dostačující k nápravě obžalovaného. Proto jsem upustil od potrestání. Navíc je třeba také zohlednit dobu, která od konfliktu uběhla. Během ní se obžalovaný nedopustil žádného dalšího porušení zákona,“ zdůvodnil své rozhodnutí Protiva.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Soud muže nepotrestal

S verdiktem ale nesouhlasil státní zástupce Robert Merkun a okamžitě se proti němu odvolal. Podle něj byla reakce obžalovaného nepřiměřená a nelze mu to prominout. „Soud by měl panu obžalovanému, který je cizím státním příslušníkem, dát jasně najevo, že se prostě tímto způsobem na území České republiky chovat nelze, a pokud se tak chovat bude, přijde sankce,“ prohlásil Merkun.

Reklama

Výběr článků