Článek
Spolu s ní byl odsouzen i její syn Ondřej (36) za účast na podvodných aktivitách spojených s nákupem zboží za obecní peníze od firmy Würth, jejímž byl obchodním zástupcem. Vyvázl s dvouletou podmínkou se zkušební dobou tří let.
Baslerové soud uložil i pětiletý zákaz činnosti a povinnost nahradit škodu obci ve výši 21 831 830 korun. Společně se synem pak musí zaplatit obci rovněž škodu ve výši 1 161 940. Verdikt není pravomocný, státní zástupce i obžalovaní si ponechali lhůtu pro odvolání.
U soudu matka i syn prohlásili vinu a ten to přijal. Dokazování proto neprobíhalo. Výhrady ovšem měli k uplatněnému nároku na náhradu škody.
Obhájce: Starostové nesou díl viny, měli to pořádně hlídat
Jejich obhájce tvrdil, že částečně je promlčený. Argumentoval také tím, že by se na náhradě škody měli podílet i starostové, kteří hospodaření obce řádně nekontrolovali, když podepisovali doklady, co jim obžalovaná předkládala, aniž je četli, a kvůli tomu včas nepřišli na to, že jim z účtu peníze mizí.
„Z tohoto pohledu je trestná činnost mých klientů banální. Kdyby starostové konali, jak mají, na vše by se přišlo relativně brzy, a škoda by byla minimální. Jejich spoluodpovědnost na ní je zřejmá. Stejně tak auditorů, co hospodaření obce každoročně prověřovali.“ řekl obhájce obžalovaných. Soud by měl proto obec s nárokem na náhradu škody odkázat na řízení občanskoprávní.

Jana Baslerová (vpravo) a Ondřej Basler (vlevo) u olomouckého krajského soudu
„Je třeba říct, že pro laiky, tedy starosty, bylo případné odhalení takové trestné činnosti velmi obtížné. To především s ohledem na to, jak obžalovaná doklady, které jim předkládala k podpisům, upravovala. Navíc mezi nimi panovala vzájemná důvěra. Obhajoba tady prezentovaná z pohledu náhrady škody je proto lichá a je jedno, zda ze strany starostů šlo či nešlo o nedbalost,“ prohlásil soudce Jiří Barbořík.
Nárok na náhradu škody je podle něj promlčený, a to z důvodu nedodržení lhůt, jen u minimální části jednotlivých skutků. „Proto jsme výslednou částku mírně, tedy zhruba o 700 tisíc korun, ponížili,“ vysvětlil soudce.
Uložené tresty, jak dále konstatoval, u obou obžalovaných odpovídají jejich jednání. „Tresty pod spodní hranicí základní sazby, které navrhovala obhajoba, rozhodně nepřicházely v úvahu. Zejména u Baslerové, kde činí pět roků. Trestnou činnost páchala velmi dlouho. U jejího syna naopak postačuje podmíněný trest na samé spodní hranici sazby, která činí dva roky,“ konstatoval Barbořík.
Dům, auta, dovolené
Baslerová jako zaměstnankyně Jindřichova na pozici ekonomky od ledna 2011 do 2. května 2021 opakovaně vybírala finanční prostředky v hotovosti z bankovního účtu obce bez právního důvodu a používala je pro vlastní potřebu. Tyto výběry, bylo jich 1161, někdy jich stihla i pět za týden, následně maskovala nesprávnými účetními záznamy v účetním programu. Celkově obci způsobila škodu ve výši 22 626 600 korun. Za peníze si pořídila nový dům, luxusní auta, jezdila i na drahé dovolené.
Basler se v době od 20. října 2016 do 21. října 2019 podílel na podvodných aktivitách spojených s nákupem zboží od společnosti Würth, jejímž byl obchodním zástupcem. Vše bylo hrazeno z prostředků obce, ale zboží jí reálně dodáno nebylo. Matka se na tom z pozice své pracovní funkce podílela. Celková škoda způsobená obci byla v tomto případě vyčíslena na 1 161 940 milionu korun.

Jana Baslerová (vpravo) a Ondřej Basler (uprostřed) u olomouckého krajského soudu
Vše prasklo v roce 2021. „Obec jsem tehdy přebíral rok před řádnými volbami. Jako zastupitel jsem byl členem kontrolního výboru a ten pojal podezření, že s účetnictvím obce není něco v pořádku. Začali jsme konat, přišli jsme na nesrovnalosti. Pak přišel audit a vše nakonec vyústilo v podání trestního oznámení,“ řekl Novinkám jindřichovský starosta Radek Schwarzer (nezávislý).
Svých předchůdců se částečně zastal. „Baslerová jim překládala upravené výpisy z banky, kde výběry z účtu byly umazány, zkreslovány, zůstaly tam jen poplatky za výběr,“ uvedl s tím, že postavení ekonomky na obecním úřadě bylo dominantní. „V podstatě ji bývalí starostové jako profesionálku v oboru poslouchali. Teď se všechno změnilo. Jsme rádi, že pravda vyšla najevo. Těch 23 milionů nám chybí, pro obec s ročním rozpočtem okolo 30 až 50 milionů je to obrovská suma,“ zdůraznil.