Hlavní obsah

Z cizinců ze skladu Rohlík.cz jich už 74 dostalo rozhodnutí o vyhoštění

11. 3. 2017, 18:31

Pražští policisté vydali rozhodnutí o vyhoštění z České republiky 74 lidem, které ve čtvrtek zadržela cizinecká policie v pražském skladu společnosti Rohlik.cz, která se zabývá prodejem a rozvozem zboží. Jednoho z nich stíhají ve zkráceném řízení pro padělání dokladů. S dalšími 11 bylo správní řízení o vyhoštění zahájeno. Uvedl to v sobotu policejní mluvčí Tomáš Hulan. Majitel obchodu Tomáš Čupr zákrok kritizuje.

Foto: Policie ČR

Policejní kontrola ve skladu Rohlík.cz

Článek

Ve skladu společnosti Rohlik.cz v Praze 6 zasahovala cizinecká policie ve čtvrtek. Zadržela tam 85 lidí. [celá zpráva]

Podle Hulana měli pracovníci dlouhodobé vízum, které jim umožňovalo pohybovat se po zemích Evropské unie po dobu tří měsíců, například jako turisté. „Na základě tohoto víza tu ale nemohou být zaměstnáni,“ řekl mluvčí.

Zadržení pracovníci měli podle Hulana vydané vízum pro jinou zemi než ČR.

Podle majitele obchodu Tomáše Čupra měli pracovníci e-shopu polská víza. V tiskové zprávě majitel uvedl, že policisté při některých zákrocích pracovníky odvezou na stanici a případně vyhostí, ale v dalších případech je nechají být.

„Ztráty počítáme v desítkách milionů korun, protože od čtvrtka vyřizujeme o tisíce objednávek denně méně než ve standardním režimu," uvedl Čupr.

Napsal, že stát volí represivní opatření místo toho, „aby zaměstnávání cizinců na pozicích, o které Češi nestojí, nebo jich není dostatek, zjednodušil". Zaměstnanci se podle něj proti vyhoštění odvolají.

Policie kritiku odmítá

Čuprovu kritiku Hulan odmítá, cizinecká policie podle něj postupuje ve všech případech stejně. Podobné kontroly prý policisté provádí několikrát týdně.

Podle Hulana mají pracovníci, kteří již obdrželi rozhodnutí o vyhoštění, určenou lhůtu pro vycestování, průměrně jde o 30 dní. Zároveň obdrželi zákaz vstupu do všech zemí EU na jeden rok. Mluvčí upozornil, že zákaz mohl být až pětiletý, všichni zadržení se ale podobného činu dopustili poprvé.

Případná odvolání bude řešit ředitelství služby cizinecké policie, podle Hulana se ale někteří pracovníci práva na odvolání rovnou vzdali.

E-shop Rohlik.cz loni zvýšil obrat meziročně třikrát na 960 milionů korun. Letos očekává tržby minimálně dvě miliardy korun. Firma je dostupná pro 2,5 milionu obyvatel, on-line supermarket obsluhuje zejména zákazníky v Praze a Brně, ale také v dalších pěti krajských městech.

Reklama

Výběr článků