Hlavní obsah

Vytáhnu zbraň a napálím mu to do ksichtu, psal muž ve výhrůžce policistům. Bylo to přece s podmínkami, bránil se pak u soudu

3:27
3:27

Poslechněte si tento článek

Brno

Nervy na uzdě neudržel muž, který nebyl spokojen se způsobem, jak se policie postavila k jeho stížnosti při provádění dopravních kontrol. Sedl k počítači a na adresu policejního prezidia napsal, že si jel koupit zbraň a že policisté budou umírat. U soudu pak tvrdil, že ke splnění hrozeb měl celou řadu podmínek, a tak je nemohl nikdo brát vážně. S obhajobou neuspěl a zastání nenašel ani u Ústavního soudu.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Ilustrační foto

Článek

Za vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci dostal muž u Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou pětiměsíční vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců a peněžitý trest 15 tisíc korun. S tím se ale nechtěl smířit a spor dotáhl až k Ústavnímu soudu. Ani ten ale nenašel žádné porušení jeho práv. Soud verdikt v těchto dnech zveřejnil ve své databázi.

Rozhořčenou zprávu poslal muž do datové schránky policejního prezidia na konci února 2023. A připsal k ní i poznámku, že už si zakoupil zbraň.

„Když nehodláte řešit, jak se policisti chovají k občanům, tak si to budeme řešit sami. Je mi 45 let, jestliže proti mně bude stát pětadvacetiletý policista, který nedodržuje zákon, já mu budu pokládat otázky, na které mám právo, aby odpověděl, a on se se mnou bude bavit jak s patnáctiletým děckem, ještě využije výzvy jménem zákona na veřejném prostranství, tak prostě vytáhnu zbraň a napálím mu to přímo do ksichtu,“ zapsal soud jeho vzkaz.

Zprávu chtěl muž adresovat přímo policejnímu prezidentovi Martinu Vondráškovi. „Oni už toho lidi mají dost a kvůli vašemu jednání, že podporujete policisti, aby se takhle chovali, tak přijde doba, kdy tyto policisti budou kvůli Vám umírat z důvodu, že nedodržují zákon a chovají se jako hovada a za to ponesete plnou odpovědnost Vy, pane Vondrášku,“ dodal.

Nemohli to brát vážně, namítal

Po svém odsouzení muž v ústavní stížnosti namítal, že psal právě jen policejnímu prezidentovi a svou výhrůžku podmínil celou řadou podmínek, například že se s ním bude policista bavit jako s děckem.

„S ohledem na podmiňovací způsob výhrůžky ji tudíž nelze považovat za bezprostřední a přímou. Adresáti této výhrůžky ji nemohli vnímat jako vážně míněnou a způsobilou vyvolat obavy o život nebo zdraví,“ tvrdil.

Senát v čele s Milanem Hulmákem ale neobměkčil. „Stěžovatelem prezentovaný výklad - tedy že naplnění své výhrůžky učinil závislým na řadě podmínek, přičemž nenaplnění byť i jediné z nich, například že pětadvacetiletý policajt se s ním nebude bavit jak s patnáctiletým děckem, by mu bránilo v její realizaci - vyznívá v celkovém kontextu věci poněkud absurdně,“ vzkázali muži soudci.

Muž nepochodil ani s námitkou, že nebyl podrobně obeznámen s podstatou trestného činu vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci. Podle soudců mohl totiž poznat, že za výhrůžky zabitím může být sankcionován.

Výběr článků

Načítám