Článek
K incidentu došlo loni 4. září v rodinném domě v Jaroměři-Josefově. Tehdejší student třetího ročníku odborné školy v Hradci Králové se opil a začal se nožem řezat na předloktí levé ruky. Fotografie zranění poté sdílel ve skupinovém chatu své třídy na Instagramu a hrozil sebevraždou. Na místo byla ihned vyslána policejní hlídka.
„V kuchyni domu obžalovaný nejprve hledal občanský průkaz. Pak z kuchyňské linky vytáhl nůž a začal se řezat do ruky a naznačovat, že se bodne a řízne do krku. Policisté k němu přistoupili a chtěli mu v tom zabránit,“ zaznělo z úst státní zástupkyně Lenky Faltusové s tím, že obžalovaný následně obrátil nůž proti jednomu z policistů a máchl po něm. Nezasáhl ho, neboť policista rychle ustoupil dozadu. Poté se pozornost útočníka obrátila vůči druhému zasahujícímu, ale ani ten zraněn nebyl. Za pokus o násilí proti úřední osobě hrozilo obžalovanému tři až 12 let vězení.
Je mu dvacet a je závislý
„Cítím se vinen a je mi líto, co se stalo. Už jsem se podrobil detoxikační léčbě v Žamberku, od té doby nepiju,“ zaslal soudu své vyjádření obžalovaný a svá slova potvrdil i v soudní síni.
„Přál bych si, aby mi byla nařízena ústavní léčba. Tam bych nastoupil hned, a tak bych potvrdil, že to s tou léčbou myslím vážně,“ prohlásil ještě před vynesením rozsudku obžalovaný, který aktuálně přerušil svá studia na střední odborné škole, ale chce se do školy opět vrátit.
Nutnost léčby zmínil i Aleš Dostál, soudní znalec z oboru psychiatrie, který u obžalovaného diagnostikoval syndrom závislosti na alkoholu. „V době páchání činu byl ve stavu středně těžké opilosti. Ale byl schopen vnímat a chápat, jeho rozpoznávací schopnost byla o čtvrtinu snížena. Kdyby se neléčil, mohl by být jeho pobyt na svobodě nebezpečný, proto doporučuji ústavní léčbu,“ stojí ve zprávě znalce.
O potřebě léčby je přesvědčen i jeden z poškozených policistů, který vychází i ze svých znalostí místa. „Pan obžalovaný je po požití alkoholu nebezpečný. Nedokáže se ovládat a zpětně není schopen posoudit, čeho se dopustil,“ řekl policista předsedovi senátu. Ani on, ani jeho kolega ale po obžalovaném nepožadují náhradu za materiální či nemateriální škodu.
Přijal vinu, chce se vyléčit
Krajský soud přijal prohlášení viny obžalovaného, což zkrátilo celý proces a mohl být již v pondělí vynesen verdikt.
„Obžalovaný, ač je velmi mladý, je osobou problémovou, která se nezříkala alkoholu. S ohledem na zjištěnou závislost je zásadní uložení ochranné protialkoholní léčby. Zde bude mít možnost dokázat, že to s nápravou myslí vážně,“ uvedl předseda senátu a dodal, že kladně bylo ze strany soudu hodnoceno dobrovolné léčení, jemuž se obžalovaný podrobil. Také nebyly shledány žádné přitěžující okolnosti, naopak obžalovaný přiznal vinu, až dosud byl bezúhonný a věkem se blíží věku mladistvých.