Hlavní obsah

Útok na Topolánka byl objednaný, tvrdí nyní policie

23. 8. 2009, 21:05

Policie ještě v neděli dopoledne uváděla, že nemá žádné indicie, které by vedly ke zjištění, že útok na expremiéra Mirka Topolánka v Hustopečích byl veden na něčí objednávku. Během dne však své tvrzení vyšetřovatelé napadení, při němž byl Topolánek zasažen kamenem nad pravé oko, změnili.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Mirek Topolánek

Článek

Televizi Nova se už v sobotu přihlásil muž, jenž se označil za jednoho z útočníků. Po tomtéž muži zřejmě pátrají policisté. Uvedl, že měli za úkol udělat na předvolební akci "rozruch". Jméno zadavatele nezveřejnil, prý se ale půjde přihlásit na policii. Topolánek v neděli odmítl policejní ochranu mítinků.

Odpoledne začala břeclavská policejní mluvčí Alice Čechová hovořit o nové stopě. "Máme nové informace, k nimž se zatím ale nemůžeme vyjádřit, prověřujeme to," uvedla Čechová.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Topolánek s očetřenými rankami po kamení na obličeji

Nova uvedla, že podle muže, který se jí přihlásil, si útok objednal neznámý člověk. Prý se jim nepředstavil a znají jen jeho křestní jméno a tvář. Mladíci ho údajně potkali na koncertu, kde dělali pořadatele. Na policii se chtějí přihlásit ráno.

Výslech se zatím nedaří

ČSSD televizi vyzvala, aby záznam rozhovoru s mužem, který se označil za jednoho z útočníků, zveřejnila "celý, nesestříhaný a nijak neupravovaný". "Událost, která se stala na koupališti v Hustopečích, je celospolečensky mimořádně závažná a může zásadně ovlivnit celou předvolební kampaň," uvedli sociální demokraté v prohlášení podepsaném předsedou strany Jiřím Paroubkem a volebním manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem. Zveřejnění zamezí podle nich dalším spekulacím a manipulacím spojeným prý s touto událostí.

Do 17:00 se policistům nepodařilo žádného z útočníků najít a vyslechnout, což je podle Čechové klíčové pro rozkrytí pozadí útoku. "Zda se jednalo pouze o zkratové jednání, nebo předem promyšlenou akci, bude možno stanovit až po vyslechnutí některého z aktérů," uvedla mluvčí.

Policisté znají jména dvou mužů, kteří se na útoku pravděpodobně podíleli. Je mezi nimi majitel auta, jehož registrační značku policii oznámili svědkové incidentu. "Muži se zdržují mimo svá místa trvalého bydliště a dosud se nepodařilo je zadržet. S nasazením všech dostupných prostředků po nich pátrají policisté celé republiky," řekla Čechová.

Peníze za útok

Muž, který se přihlásil TV Nova, je podle neoficiálních informací tentýž člověk, po kterém pátrají policisté. Policie podle dnešních informací tn.cz jeho totožnost potvrdila. Podle televize jde o muže z Prahy, který pracuje v ochrance. On i jeho kumpáni prý měli dostat odměnu v řádu desetitisíců korun za to, že udělají rozruch na mítinku. "Část peněz jsme dostali, ale zbytek ne," řekl Nově šéf útočníků. Míní, že se s komplici nedopustil žádného trestného činu, ale jen přestupku. Hodlá prý také "samozřejmě" podat trestní oznámení na neznámého pachatele - člověka, který si prý u nich útok objednal.

"Já se cítím v podstatě podvedený, uvedený omyl a mám s tím nemalé trable v současné chvíli," řekl. Televize večer uvedla, že část záznamu rozhovoru natočeného s údajným útočníkem už předala policii.

Čtveřice mužů zaútočila na Topolánka v Hustopečích u Brna, trefili jej údajně kamenem do hlavy. Právníci občanských demokratů už v pátek podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle Čechové policisté případ vyšetřuji jako výtržnictví a útok na veřejného činitele. V případě odsouzení útočníkům podle Čechové hrozí až tři roky vězení.

Kameny prý nelétaly

Údajný útočník, který se přihlásil Nově, také řekl, že cílem nebylo zranit Topolánka. "Kameny nikdo z nás neházel. Byla použita pouze vajíčka. Těch vajíček bylo pouze pár a nebylo to ani tak, že bychom mířili přímo. Bylo to jen o rozruchu," řekl Nově muž.

Topolánek je jihomoravským lídrem ODS pro podzimní sněmovní volby. Region objíždí s programem nazvaným Léto s Topolem. Událost v Hustopečích označil za "nehodu po cestě" a pokračuje v programu. Nesouhlasí s tím, aby policie kvůli pátečnímu útoku důsledněji dohlížela na mítinky. Nepřeje si prý "policejní manévry".

"Policejní dohled na mítincích všech politických stran je odpověď nepřiměřená a nepatřičná. Jsem navíc přesvědčen, že by se tak předvolební mítinky nestaly o nic méně nebezpečné, možná by naopak lákaly ještě větší množství provokatérů," uvedl Topolánek v tiskovém prohlášení.

Reklama

Výběr článků