Hlavní obsah

Ukrajinky si na jih Čech jezdily jen pro dávky. Úřad práce jim vyplatil 650 tisíc

Opakovaně si do Česka jezdily čtyři ženy z Ukrajiny pro humanitární dávky vyplácené v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž lhaly o svém pobytu u nás. Jihočeští policisté je obvinili z podvodu, ženám hrozí až tři roky za mřížemi.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

O případu informovali minulý týden jihočeští policisté. Ženám, které žádaly o příspěvek v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení, jihočeský úřad práce postupně vyplatil 650 tisíc korun. Pak ale pojal podezření, že jde o podvod, a poslal podnět na policii.

„Ženy opakovaně uváděly svůj pobyt na území České republiky, a to vždy v úmyslu získat majetkový prospěch. Policisté šetřením zjistili, že jejich pobyt byl pouze fiktivní, kdy se ve skutečnosti prokazatelně nacházely mimo území naší republiky, vyjma období k vyřízení víza dočasné ochrany,“ popsal případ policejní mluvčí Milan Bajcura.

Další detaily k případu, jako je věk žen, místo jejich skutečného pobytu nebo doba, kdy se měly podvodu dopustit, policisté neuvedli.

Policie všechny čtyři obvinila z podvodu. „Případy jsou řešeny formou zkráceného přípravného řízení. Během následujících dvou týdnů mohou očekávat předvolání k soudu,“ dodal Bajcura.

Za podvod ženám hrozí až tři roky vězení.

Výběr článků

Načítám