Článek
Skupinu vloni v dubnu rozprášila společná akce české a ukrajinské policie. Call-centrum se nacházelo v Oděse na jihu Ukrajiny. Volajícími byli Češi. Také jejich nábor v Česku obstarávala padesátiletá Češka. Zadávala inzeráty na pracovní místa, zájemci poté po proškolení odjeli na Ukrajinu. Hlavním organizátorem měl být Ukrajinec, který je spolu s dalším obviněn na Ukrajině.

Jako první se jednalo o vazbě pro ženu, která měla na české straně organizovat nábor operátorů.
V Česku je obžalováno 20 osob, z toho devět je vazbě. Desátý je aktuálně ve věznici za jinou trestnou činnost. O jeho vazbě proto soud rozhodovat nebude.
O prodloužení vazby pěti z obžalovaných rozhodne soud ve středu, ve čtvrtek bude pokračovat o ponechání ve vazbě, nebo propuštění na svobodu u dalších čtyř obžalovaných Čechů.
Obžalovaní v některých případech přiměli poškozené k nainstalování programu pro vzdálenou správu, čímž získali neomezený přístup k jejich internetovému bankovnictví. Zdatný operátor si měl přijít i na 220 tisíc korun.
„Jde o skupinu takzvaných navolávačů, kteří pod záminkou, že jde o pracovníky České národní banky, telefonovali z území Ukrajiny poškozeným, z nichž vylákali značné finanční částky,“ potvrdil státní zástupce Radim Vítek s tím, že obžaloba byla podána před měsícem. Kdy bude nařízeno hlavní líčení, v tuto chvíli nelze předjímat.
„Hlavní líčení nařídí krajský soud. Nejprve se musí soud seznámit se spisem a ten je velmi obsáhlý. Má několik desítek tisíc stran,“ dodal Vítek.
Škody jdou do stamilionů
„Ve věci byl založen společný vyšetřovací tým Čechů a Ukrajinců. Ukrajince řeší ukrajinská strana. I proto, že šance na vydání hlavních dvou organizátorů, kteří jsou ukrajinské národnosti, je malá,“ doplnil státní zástupce.
Policisté postupně navyšovali počet skutků, těch by mělo být až pět set. Stoupala také výše škody. Zpočátku se hovořilo o 30 milionech, nyní to je už víc než sto milionů. Obžalovaným Čechům hrozí v případě odsouzení až 13,5 roku vězení.

Jednání o prodloužení vazby
Další odhalené call-centrum
V úterý policie informovala o tom, že společně s ukrajinskými kolegy na Ukrajině rozbili další gang podvodníků. Tentokrát šlo o investice přes internet. V Zakarpatské oblasti, kde razie proběhla, zadrželi přes 70 lidí, škoda je v nižších desítkách milionů. Akci pojmenovali „Pathfinder“, česky „průkopník“.
Modus operandi byl podobný jako u výše popsané kauzy - navolávači přesvědčili oběť, aby si do do svého zařízení nainstalovala aplikaci pro vzdálený přístup. Díky tomu podvodníci získali přístup do bankovních účtů podvedených, odkud převáděli peníze na jiné účty. Finance skončily převedené do kryptoměn.
„Zároveň IT specialisté, kteří byli součástí call-centra, vytvářeli on-line reklamy propagující falešné investiční platformy a posilovali tak zdání reálných investičních příležitostí s možností výrazného zisku,“ sdělil šéf české Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě Břetislav Brejcha.