Hlavní obsah

Táborští zastupitelé musí policii vysvětlit, jak prodávali pozemky

30. 11. 2004, 17:01 – TÁBOR
Právo, Novinky, Jiří Falout

Způsob prodeje městských pozemků, na nichž má vzniknout supermarket Lidl, budou muset vysvětlovat táborští zastupitelé kriminalistům. Zatím není jasné, kolik zastupitelů se má na policii za účelem podání vysvětlení dostavit. Podle starosty Frantička Dědiče (ODS) dostalo do úterý obálku s modrým pruhem zatím 21 zastupitelů, včetně jeho samotného.

Foto: Klára Kašparová

Účinkovat bude mimo jiné Věra Hollá.

Článek

Pavel Doucha z Ekologického právního servisu v Táboře, který případ od začátku sleduje, hovořil o všech 27 zastupitelích. Přesný počet nesdělila ani policejní komisařka Jana Šrámková, která případ prošetřuje. "Nepočítala jsem, kolik obálek jsem rozeslala," odpověděla na dotaz Práva Šrámková s tím, že nebude poskytovat žádné další informace.

Doucha v minulosti vypracoval podklady pro podání stížnosti na systém a neplatnost výběrového řízení a později i na vydání územního rozhodnutí na stavbu supermarketu. Ty si teď od něj policisté vyžádali. Kriminalisté se do případu vložili kvůli prošetření možné korupce táborských zastupitelů. Případem se zabývají, jak Doucha ještě uvedl, na základě oznámení anonyma.

"Ekologický právní servis žádné trestní oznámení na zastupitele nepodal. Slyšel jsem však, že na policii přišel anonym od běžného občana," konstatoval Doucha.

Pozemky najednou podražily o 9 miliónů

Zastupitelé rozhodli o prodeji pozemků společnosti RENT CZ na základě doporučení rady města koncem června loňského roku. Cena byla 1 500 korun za metr čtvereční. Pro byla většina z přítomných 21 zastupitelů. Společnost tak získala pozemky určené pro výstavbu prodejny potravin asi za 10 miliónů korun.

"Již v únoru je společnost RENT prodala Lidlu za téměř 19 miliónů korun. Tyto skutečnosti vyplývají z kopií kupních smluv, které má Ekologický právní servis k dispozici. Z těchto cenových údajů se zatím zdá, že si někdo pod záminkou vyhovění oprávněným požadavkům obyvatel na zlepšení nákupních možností přišel na slušné peníze," nastínil možné souvislosti Doucha.

Dedukce Douchy však starosta Dědič rezolutně odmítl. Řekl, že firma RENT CZ nabídla městu minimálně standardní podmínky za prodej pozemků ve výběrovém řízení. "Je sice pravda, že společnost RENT dokázala pozemky prodat výhodněji. Takovou nabídku jsme ale my na zastupitelstvu neměli a ani nikdo nevstal a neřekl: já mám jinou společnost, která dá více," uvedl starosta s tím, že zastupitelstvo rozhodlo o prodeji v souladu se zákonem o obcích.

"Je to neuvěřitelné a chci vědět, proč mě kriminalisté předvolali. Abych jim vysvětlil, proč jsem hlasoval? Nezdá se mi, že těch 17 zastupitelů, kteří hlasovali pro prodej a jsou z různých politických uskupení, se dohodli v nějaké úplatkářské aféře. To je nemožné," prohlásil zastupitel a vedoucí kontrolního výboru Ladislav Šedivý (KSČM).

Reklama

Výběr článků