Hlavní obsah

Srazil chodce, odtáhl ho z cesty a ujel. Senior zemřel

3. 6. 2022, 11:34

Při prudkém couvání ve slepé ulici srazil staršího chodce. Vystoupil z auta, bezvládné tělo odtáhl na chodník a ujel. Zraněný senior v nemocnici zemřel.

Řidič smetl v Plzni chodce Video: Policie ČR

 
Článek

Za loňskou nehodu v plzeňské čtvrti Doubravka půjde 27letý řidič k soudu. Státní zástupce ho viní z usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a navíc ještě z maření výkonu úředního rozhodnutí, neboť v té době měl uložen zákaz řízení. Hrozí mu až šest let vězení.

Z obžaloby, do které mělo Právo možnost nahlédnout, vyplývá, že podezřelého muže vypátrali kriminalisté tři dny po nehodě.

Vše je na kameře

Nepomohla mu ani rychlá změna image, aby vypadal jinak, než jak ho u nehody zachytila bezpečnostní kamera a jak jej popsali svědci.

Řekl, že jede pro sanitku. Pak zabouchl dveře a rychle se rozjel, až mu pískaly gumy

„Při couvání přehlédl přecházejícího chodce a zadní částí svého vozidla jej srazil. Po střetu vystoupil, muže uchopil v podpaží a odvlekl ho z vozovky na chodník. Z místa následně ujel, aniž muži zajistil potřebnou pomoc,“ stojí v obžalobě. Nehodu zachytila kamera z budovy blízkého obchodního centra.

Řidič v Plzni smetl chodce, který odletěl několik metrů. Vůz od nehody ujel

Na záběrech je vidět, jak ulicí rychle couvá černá Škoda Octavia a zadní částí sráží muže s nákupními taškami, který šikmo přechází vozovku a je k autu otočen zády. Po nárazu, který muže odhodí do vzdálenosti asi tří metrů, z vozidla vybíhá řidič. Tělo chytne v podpaží a snaží se ho odtáhnout na chodník. V okamžiku, kdy k místu přichází další člověk, řidič naskakuje do auta a odjíždí.

Vypovídalo i několik svědků. „Slyšel jsem za sebou ránu. Tak jsem se otočil a viděl na vozovce ležet staršího pána. Kousek od něho stála černá octavia. Z místa řidiče vystoupil muž v bílé kšiltovce a s plnovousem. Neříkal nic. Pak běžel k tomu ležícímu muži, chytil ho pod rameny v podpaží a začal s ním manipulovat,“ řekl jeden z nich.

Podle jiného svědka se řidič snažil muže nejdříve postavit na nohy. „To se mu nepovedlo, tak ho položil na zem. Ještě ho plácal po tváři. Když zjistil, že vůbec nereaguje, nechal ho ležet na chodníku a šel zpátky do auta. Řekl, že jede pro sanitku. Pak zabouchl dveře a rychle se rozjel, až mu pískaly gumy,“ líčil.

Krvácel do mozku

Zraněný krvácel z hlavy. Svědci mu ji podložili dekou a zavolali záchranku. „Vůbec nekomunikoval, byl v bezvědomí. Pomalu ale začal přicházet k sobě. Chrčel a ukazoval rukou na hlavu. Pak přijela sanitka a odvezla ho do špitálu,“ dodal další svědek.

V nemocnici u muže zjistili krvácení do mozku, okamžitě putoval na operační sál. Zachránit se ho ale nepodařilo, druhý den zemřel. Jednání řidiče označila mluvčí záchranné služby Mária Svobodová za trestuhodné. „Nevolal na tísňovou linku ani nikoho nežádal o pomoc. Se zraněným rovnou manipuloval, a to velmi nevhodným způsobem,“ dodala.

Ženu u hlavního nádraží v Praze srazil motocykl. Na místě zemřela

Kromě svědků má státní zástupce ještě další důkaz: na bundě sraženého chodce zachytili policejní experti pachovou stopu řidiče. Ten odmítl vypovídat. Z jeho mobilu kriminalisté zjistili, že o nehodě komunikoval se svým kamarádem, který mu napsal, že na záběrech z nehody, které policie zveřejnila, poznal jeho auto. Obviněný na to odpověděl, že je to sice jeho auto, ale že jej neřídil, že ho ten den půjčil známému za tisíc korun.

Reklama

Výběr článků