Hlavní obsah

Soud v kauze hřebčína Kladruby potrestal tři z 22 obžalovaných

16. 9. 2019, 11:15 • Aktualizováno 16. 9. 2019, 13:25

Krajský soud v Hradci Králové v pondělí v případu údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku potrestal peněžitými tresty trojici obžalovaných mužů, jeden z nich navíc dostal podmíněný trest vězení.

Foto: David Taneček, ČTK

Krajský soud v Hradci Králové. Na snímku jsou obžalovaní (zleva) Vladimír Nový, Petr Pejcha, Jiří Mottl a Petr Flaška.

Článek

V případu bylo obžalováno pět firem a 17 lidí, až na tři osoby soud všechny obžaloby zprostil včetně stavebních firem Geosan Stavební, Chládek a Tintěra, Strabag, Cettus a Metrostav. Rozsudek není pravomocný.

Trest ročního vězení s podmínkou na tři roky a peněžitý trest dostal bývalý šéf pardubické stavební firmy Cettus Vladimír Nový. Podle obžaloby byl u všech realizovaných zakázek v kladrubském hřebčínu. Působil tehdy jako dozor zadavatele a přes něho měly odcházet z hřebčína obžalovaným informace o zakázce na opravu. Soud ho potrestal za pět skutků.

Foto: David Taneček, ČTK

Krajský soud v Hradci Králové. Na snímku je obžalovaný Vladimír Nový.

„Nepochybně chtěl získat práci pro sebe i jím zastupovanou firmu Cettus. Bylo to ale v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách,” řekl předseda senátu krajského soudu Roman Drahný.

Architekt 39letý Lukáš Pavlík a 61letý Daniel Chráska, v roli technického dozoru, vyvázli s peněžitými tresty dvacet a patnáct tisíc korun.

Obžalovaní se před soudem zodpovídali ze zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie, zločinu dotačního podvodu, zločinu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži a přečinu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, při přípravě a realizaci zadávacího řízení v rámci projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Podle obžaloby souvisela trestná činnost s první a druhou etapou obnovy hřebčína.

Foto: David Taneček, ČTK

Krajský soud v Hradci Králové. Na snímku jsou obžalovaní (zleva) Vladimír Nový, Petr Pejcha, Jiří Mottl a Petr Flaška.

Obžalovaným hrozily různé tresty - podle podané obžaloby za pokus o poškození finančních zájmů EU a za přípravu dotačního podvodu až deset let vězení, za zjednání výhody ve veřejné zakázce a pletichy až osm let a za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže až pět let.

„Skutky popsané obžalobou nebyly prokázány. Pochybnosti mluví ve prospěch obžalovaných s vysokoškolským vzděláním, z nichž doposud nebyl žádný soudně trestán,“ konstatoval Drahný, jenž zohlednil i ekonomické hledisko procesu. Podle Drahného by došlo na řadu odvolání, čímž by se všechno protahovalo a prodražovalo.

Soud zároveň odmítl tezi o dotační mafii, jež společně manipuluje se zakázkami placenými z peněz daňových poplatníků. Nemělo se jednat o mafii, jež parazituje na Evropskou unií dotovaných projektech. „Soud v jednání obžalovaných neshledává znaky organizované skupiny,“ dodal Drahný

Hlavní líčení začalo loni v listopadu u Krajského soudu v Hradci Králové, poté pokračovalo na pobočce v Pardubicích. Rozsudek byl z kapacitního důvodu vyhlášen opět v Hradci Králové, v největší východočeské soudní síni číslo 50 v centrální budově krajského soudu, protože se očekával zájem novinářů a veřejnosti.

V kladrubském hřebčíně zasahoval na jaře roku 2013 tehdejší policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Reklama

Výběr článků