Hlavní obsah

Soud Tušlovi potvrdil 19 měsíců vězení za pronásledování lékaře Kubka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Za pronásledování šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra v době koronavirové epidemie v pondělí odvolací Městský soud v Praze potvrdil Patriku Tušlovi souhrnný trest 19 měsíců vězení. I s dalšími tresty tak celkově Tušl stráví ve vězení 25 měsíců.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Patrik Tušl u Obvodního soudu pro Prahu 8. Vpravo v černé mikině Zdeněk Masár.

Článek

„Máme za to, že byly provedeny důkazy, které soud potřeboval ke svému rozhodnutí,“ konstatovala ve stručném odůvodnění rozhodnutí předsedkyně odvolacího senátu Hana Chaloupková. Tušlova obhájkyně novinářům po vynesení rozsudku řekla, že zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Státní zástupce Aleš Cimbala uvedl, že rozhodnutí odpovídá jeho návrhu a je s ním spokojen.

Obžalobě z výtržnictví u Flegrova domu čelil i Zdeněk Masár, tomu soud potvrdil třináctiměsíční podmínku se zkušební dobou na 2,5 roku. I jeho trest už zahrnuje předchozí odsouzení.

Hysterický tyjátr na soudu s Tušlem v Praze. Peterková sebou házela o zem

Krimi

Spolu s Tušlem a Masárem čelil obžalobě z výtržnictví i Tomáš Čermák. Obvodní soud pro Prahu 8 ale loni v létě rozhodl, že v jeho případě od potrestání upustí. Čermák byl totiž už dříve pravomocně odsouzen k 5,5 letům vězení za podporu a propagaci terorismu a další trestné činy. Před nástupem do vězení se skrýval v Polsku, tamní policie ho dopadla loni v listopadu. Proti upuštění od trestu se Čermák neodvolal, rozhodnutí tak už nabylo právní moci.

Tušla soudy potrestaly za to, že se mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19. Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu volal i do ordinace. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn nebyl.

Čermák ale spolu s Masárem a také Tušlem podle soudu ve druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli hlasitou sirénu a hudbu, Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“ a vyšel z domu a také mu nadávali. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra urazit a dehonestovat v očích veřejnosti. Všichni tři muži byli v tomto bodě obžalováni z výtržnictví.

Určitě to nebylo žádní pronásledování
Patrik Tušil

Čermák a Masár při loni v lednu zahájeném hlavním líčení řekli, že žádný trestný čin nespáchali, Masár v pondělí k soudu nepřišel. Tušl, kterého na jednání přivedli těžkooděnci, nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat. Zopakoval, že za Kubkem chodil, ale „určitě to nebylo žádné pronásledování“. Míní, že je stíhán a souzen na politickou objednávku.

Tušlova obhájkyně v odvolání namítala především to, že o Tušlově vině neexistují přímé důkazy. Nahrávky ze záznamníku Kubka, na které obvodní soud v rozsudku odkazoval, podle ní soudci špatně interpretovali. Hlavním aktérem videozáznamů, které obžalovaní sami nahrávali, byl podle ní Čermák, a ne Tušl. Tušl podle obhájkyně také nenaplnil skutkovou podstatu trestného činu nebezpečného pronásledování, především znak dlouhodobosti. Podle Masárova odvolání jeho jednání dosáhlo maximálně intenzity přestupku a nemělo by být řešeno před trestním soudem. Soudkyně argumenty v obou odvoláních odmítla.

Čermák vyměnil advokáta. Plnou moc mu podepsal až v době, kdy byl hledaný

Krimi

Na jednání Obvodního soudu pro Prahu 8, který případ v prvním stupni projednával, v minulosti přišly obžalované několikrát podpořit desítky podporovatelů. Hlavní líčení u obvodního soudu provázela často vypjatá atmosféra, lidé, kteří se do jednací síně nedostali, na chodbě skandovali nebo zpívali. V den, kdy obvodní soud vynesl nepravomocný rozsudek, je musela kvůli rušení jednání z chodby vytlačit policie. Pondělního odvolacího zasedání se ale příznivci nezúčastnili, jednání tak přihlíželi především novináři.

Tušl byl v minulosti odsouzen za více různých činů, mimo jiné za nenávistné výroky o Ukrajincích, vyhrožování zabitím strážníkovi nebo za neplacení výživného a vyhrožování bývalé partnerce. Souhrnně za ně dostal 15 měsíců vězení, za pronásledování Kubka tak soud trest navýšil o další čtyři měsíce. Soudy Tušlovi také dříve uložené podmíněné tresty přeměnily na podmínku, ve vězení by tak měl dohromady podle serveru Aktuálně.cz strávit 25 měsíců.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám