Článek
Radek Březina byl v roce 2017 pravomocně odsouzený třinácti lety vězení za mnohamiliardové nezákonné obchody s nelegálním lihem. Postupně se blíží vypršení jeho trestu, ve vazbě je již od podzimu 2012. Vězení však stále hrozí jeho otci a exmanželce. V případě prokázání viny by mohli skončit za mřížemi až na osm let. Oba už dříve svou vinu popřeli.
Vladimír Březina i Stanislava Kudlejová jsou obžalovaní z takzvaného praní špinavých peněz. Soud se opětovně zabývá autenticitou paměťové karty s černým účetnictvím, která je jedním z hlavních důkazů obžaloby.
V minulosti prvoinstanční soud v kauze třikrát vynesl zprošťující rozsudek, krajský soud jej však vždy po odvolání státního zástupce zrušil a nařídil mu věc opět projednat. Žádal doplnění dokazování. Nyní se týká takzvaného černého účetnictví zachyceného na paměťové kartě objevené u jedné z asistentek Radka Březiny. Peněžní deníky s černým účetnictvím pro svého bratra vedl Tomáš Březina, který byl v souvislosti s lihovou kauzou v minulosti též odsouzený.
Okresní soud ve svém posledním zprošťujícím rozsudku z loňska paměťovou kartu jako důkaz nepřipustil. Při zajištění karty podle předsedy senátu okresního soudu Pavla Houdka nebyly dodrženy zákonné standardy, což namítala i obhajoba. Tvrdila též, že je peněžní deník neúplný a obsahuje chyby. Státní zástupce Radek Bartoš s tím nesouhlasí. „Paměťovou kartu považujeme za zásadní důkaz. Dalším dokazováním je ověřováno, jakým způsobem SD karta byla zajištěna a následně s ní bylo manipulováno,“ potvrdil již dříve Novinkám a ČTK Bartoš. Její originál však soud k dispozici nemá, pouze dokumenty z ní získané.
Lihový boss Radek Březina u soudu ve Zlíně.
SD kartu objevili kriminalisté při domovní prohlídce v bytě jedné z asistentek Radka Březiny Kristýny Mazurové.
Obhájci Březiny a Kudlejové nepředpokládají, že by se ve věci něco zásadního změnilo. I v opakovaném třetím soudním líčení očekávají pro své klienty zprošťující verdikt.
V úterý u soudu svědčil velitel policejní skupiny, která v roce 2014 objevila SD kartu v bytě Mazurové. Spíše odpovídal na obecné dotazy soudu, státního zástupce a obhajoby týkající se průběhu domovních prohlídek. „Dostal jsem se svou skupinou za úkol provést domovní prohlídku v jednom ze zlínských bytů. Prohlídka byla standardní,“ podotkl policista z Národní centrály proti organizovanému zločinu, který k soudu dorazil až ze severočeských Teplic.
Kauza se týká více než půl miliardy korun, které podle státního zástupce pocházely z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny. Podle obžaloby se Vladimír Březina a Kudlejová podíleli na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013, kdy se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Obžalovaní to odmítli.

Hlava takzvané lihové mafie Radek Březina
Třiasedmdesátiletý Vladimír Březina uvedl, že peníze získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčkami s vysokým úrokem. Padesátiletá Kudlejová tvrdila, že se na podnikání manžela aktivně nepodílela. Oba vypověděli, že o nelegálním podnikání Radka Březiny nevěděli.
Soud v úterý hlavní líčení odročil na neurčito, vypovídat by měli další svědci. Kauza lihové mafie zaměstnává policii a žalobce od podzimu 2012. Způsobenou škodu vyčíslil olomoucký vrchní soud na více než 5,65 miliardy korun.