Hlavní obsah

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments pět a čtyři roky vězení

Praha
Aktualizováno

Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na pět a čtyři roky do vězení. Tresty jim v pondělí potvrdil odvolací soud.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Bývalý předseda představenstva společnosti Key Investments Daniel Brzkovský (vpravo) u Vrchního soudu v Praze

Článek

Někdejší manažer firmy v letech 2004 až 2011 podle soudu vědomě nakupoval vysoce rizikové cenné papíry, které nebyly veřejně obchodovatelné a po krachu firmy KI byly bezcenné. Žena na společnost nedostatečně dohlížela. Dvojice způsobila klientům škodu v řádu stamilionů korun.

Odvolací senát uznal bývalé členy představenstva KI vinnými z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Oba vinu odmítají. Brzkovský v pondělí novinářům řekl, že pouze udělal špatná obchodní rozhodnutí.

„Těch pochybení tam byla celá řada, ale žádná z nich nedosáhla úrovně trestného činu,” prohlásil. Dodal, že činy rozhodně nespáchal úmyslně.

Soud potrestal dvojici manažerů z Key Investments pěti a čtyřmi roky vězení

Krimi

Čtyřleté vězení pro Fenstererovou pak Brzkovský označil vzhledem k tomu, že má dvě děti, za likvidační. Žena podle něj sehrála v případu podobnou úlohu jako manažerka Alena Šťastná, kterou prvoinstanční soud zprostil obžaloby. Státní zastupitelství se proti tomu neodvolalo, a její osvobození tak již nabylo právní moci. Fenstererová se odvolacího řízení nezúčastnila, požádala o konání v nepřítomnosti.

Muži uložil soud kromě vězení i maximální, tedy desetiletý zákaz působení ve vedení firem, žena dostala zákaz na šest let. Podle verdiktu způsobila dvojice klientům škodu přes 849,2 milionu korun, kterou jim částečně musí nahradit. Mezi poškozenými jsou jednotlivci, firmy i města Sokolov, Lázně Bohdaneč, Votice a městské části Praha 6 a 10.

Soud se u Key Investments nedopočítal

Krimi

Bývalý předseda představenstva KI Brzkovský podle rozsudku úmyslně využil v letech 2004 až 2011 při správě peněz nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi něž patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci KI. Po krachu firem byly navíc dluhopisy v podstatě bezcenné.

Fenstererová se podílela na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Prvoinstanční soud jí také vyčetl, že nedostatečně dohlížela na činnost investiční společnosti. Obžalovaným hrozil dvouletý až osmiletý trest vězení.

Reklama

Výběr článků

Načítám