Hlavní obsah

Soud otevře kauzu Svoboda, Snopková ještě v zimě

2. 1. 2003, 20:46 – PRAHA
Novinky, Pavel Blažek

Bývalý ministr financí Ivo Svoboda a jeho poradkyně Barbora Snopková usednou na lavici obžalovaných ještě tuto zimu. Právu to ve čtvrtek potvrdil středočeský krajský soudce Petr Franc s tím, že se tak zřejmě stane na konci února či na počátku března.

Článek

Soudce uvedl, že nařízení případu již nic nebrání vzhledem k tomu, že Vrchní soud v Praze zamítl jeho rozhodnutí o vyloučení advokáta Snopkové Romana Malečka z případu. Franc tak učinil na konci loňského roku s tím, že právník hájil současně zájmy dvou stran. Vedle Snopkové i jejího syna, který je rovněž do případu zapleten. Podle informací tiskového mluvčího vrchního soudu Jana Fořta instance toto rozhodnutí zrušila v neveřejném zasedání krátce před Vánoci. Odůvodnila to ustanovením trestního zákona, které uvádí, že tak nelze učinit v době, kdy již tento rozpor pominul.

Samozřejmě budeme respektovat rozhodnutí vrchního soudu. My jsme o tom ale dříve rozhodnout nemohli, to měl udělat vyšetřovatel, potažmo státní zástupce. Ti podle nás udělali chybu, konstatoval k tomu Franc. Svobodu i jeho bývalou poradkyni Snopkovou obžalovalo státní zastupitelství z několika trestných činů. Nejzávažnější z nich je zpronevěra 5,6 miliónu korun. Krátce poté, co v dubnu 1996 majetkově ovládli známý mělnický podnik na výrobu kočárků Liberta, si totiž pro podnik vyjednali úvěr, peníze ale použili zejména na úhradu dluhů jejich další společnosti, Omnia. Všichni tři, tedy Svoboda, Snopková i Kratochvíl, dále čelí obžalobě z poškozování věřitele.

Reklama

Související témata:

Výběr článků