Hlavní obsah

Soud bývalého šéfa OP Prostějov Tuhého zprostil obžaloby

15. 3. 2017, 14:02 – Prostějov • Aktualizováno 15. 3. 2017, 14:31

Prostějovský soud ve středu zprostil obžaloby bývalého generálního ředitele zkrachovalé společnosti OP Prostějov Františka Tuhého, který se zodpovídal z pronájmu podnikových prodejen své rodině. Tuhý byl obžalován z porušení povinnosti při správě cizího majetku, škodu žalobce vyčíslil na více než deset miliónů korun. Podle soudu však nejde o trestný čin.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Bývalý šéf OP Prostějov František Tuhý (vpravo) u soudu. Archivní snímek

Článek

Stejně rozhodl soud již při předběžném projednání obžaloby, kauzu mu však vrátil krajský soud. Tuhý byl obžalován kvůli pronájmu prodejen v Plumlovské a Žeranovské ulici v Prostějově v letech 2004 až 2008, které vedla jeho dcera a zeť. Uzavřeno s nimi bylo nájemné ve výši deset procent z dosaženého obratu.

Podle žalobce Jaroslava Miklendy tato smlouva neodpovídala obvyklé praxi a byla pro akciovou společnost ekonomicky nevýhodná. Tuhý podle žalobce navíc svévolně rozhodl o prodeji prodejny Žeranovské do vlastnictví své dcery a zetě; vzápětí s manželi uzavřela společnost nájemní smlouvu. K prodeji přitom podle něj nebyl důvod.

Chtěl vězení

Státní zástupce u soudu žádal pro bývalého šéfa firmy, která kdysi patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů, tříletý nepodmíněný trest ve věznici s dozorem, peněžitý trest dva milióny korun a čtyřletý zákaz činnosti. Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Naopak obhajoba požadovala zproštění obžaloby.

Tuhý stál už dříve před soudem kvůli neoprávněnému vyplácení odměn ve výši 26,3 miliónu korun. Vrchní soud jej nakonec zprostil obžaloby ze zpronevěry s tím, že nejde o trestný čin, firmě žádná škoda nevznikla. Společnost OP Prostějov patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů. Kvůli zadluženosti na ni byl v květnu 2010 vyhlášen konkurz. Pohledávky nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků