Článek
„Hned po začátku pochodu naběhli na zadní část průvodu neonacisté. Lidé řvali, že máme jít dál. Ale někteří už byli napadeni a bránili se,“ popsal útok jeden z účastníků demonstrace nazvané Společně proti fašismu na facebookovém profilu Strana Levice.
Ta se uskutečnila v Sadech Bedřicha Smetany v pátek odpoledne a po proslovech pokračovala pochodem přes město, manifestem a koncertem.
Video z útoku zveřejnila na sociálních sítích kapela Fosgen. „Byla jsem v zadní části průvodu a hned poté, co jsme vyrazili z parku, na nás vyběhla obrovská skupina neonacistů a začali na nás útočit pěstmi a tyčemi,“ řekla k napadení další z demonstrujících.
Podle ní měla policie v tu chvíli na místě jen několik členů antikonfliktního týmu. „Nezmohli se na nic, museli jsme se bránit sami. A to i přesto, že měli za rohem připravené pořádkové jednotky,“ zkritizovala žena policii s tím, že policejní posily přijely na místo až v průběhu útoku. „Přitom mu mohla (policie) snadno zabránit a nikdo nemusel skončit v nemocnici,“ doplnila.
Záchranáři po střetu protestujících s neofašisty ošetřili osmačtyřicetiletého muže. „Ošetřovali jsme na základě přivolání policií, u muže se jednalo o poranění hlavy,“ doplnil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.
Vyjádření policie zjišťujeme.