Hlavní obsah

Promlčeno. Soud zastavil stíhání bývalých příslušníků StB za šikanování disidentů

20. 9. 2022, 18:06 – Praha

Podmíněné tresty uložené dvěma bývalým příslušníkům komunistické Státní bezpečnosti (StB) za šikanování disidentů při takzvané akci Asanace, neplatí. Odvolací pražský městský soud verdikt nižší instance v úterý zrušil s tím, že činy jsou již promlčené.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

V kauze Asanace stanuli před soudem čtyři bývalí příslušníci StB. Byli obžalováni za to, že šikanou nutili odpůrce tehdejšího režimu k emigraci. Obvodní soud uložil Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi podmíněné tresty, u Zbyňka Dudka a Jiřího Šimáka upustil od potrestání, protože již oba dva dříve dostali za týrání odpůrců komunistického režimu nepodmíněné tresty 3,5 roku vězení.

Městský soud v Praze ale v úterý verdikt obvodního soudu zrušil. „Trestnost činu je třeba posuzovat podle zákona, který byl platný v době, kdy byl skutek spáchán,“ uvedl předseda senátu Pavel Benda. Nelze podle něj použít zákon o protiprávnosti komunistického režimu, podle kterého by trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby promlčen nebyl. Novou normu lze totiž podle soudce aplikovat jen v případě, že je k pachatelům mírnější.

Hybrid, komentoval žalobce verdikt

„Na mě to působí jako jakýsi hybrid, který jsem doposud nevstřebal,“ řekl po vynesení rozsudku státní zástupce Stanislav Potužník. Dodal, že si musí před rozhodnutím o dalším postupu prostudovat odůvodnění verdiktu.

Obhajoba se s názorem soudu ztotožnila. „V současné době, v roce 2018, zahajovat trestní stíhání je podle mě pozdě. Tudíž to rozhodnutí vítám a souhlasím s ním,“ reagoval Peltanův advokát Jan Červenka.

Estébáci dostali za šikanu disidentů po letech symbolické podmínky

Někdejší příslušníci StB podle obžaloby šikanovali člena hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislava Brabence, zpěváka kapely Extempore Jaroslava Neduhu a chartisty Janu Převratskou a Jiřího Chmela. Bezdůvodně je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty. Všichni čtyři poškození se následně na počátku 80. let vystěhovali z Československa.

Obžalovaní na počátku hlavního líčení vinu odmítli. Řekli, že se s oběťmi nesetkali a že dělali u StB jinou práci. Všichni muži navíc uvedli, že se nemohli účastnit akce Asanace, protože norma podle nich byla zrušena v roce 1978. Obžaloba přitom mluví o skutcích po roce 1980.

V kauze původně čelil obžalobě ještě Jaroslav Maryško, který se ale loni v únoru dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu. Dohoda je pravomocná.

Reklama

Výběr článků