Článek
Tretterová pracovala jako přepážková úřednice a pokladní na pobočkách Krumvíř a Těšany na rozhraní Brněnska a Břeclavska. Od prosince 2021 až do dubna 2023 si začala peníze nechávat pro sebe. Nejprve si brala menší částky, ale s jídlem rostla chuť, takže nakonec se celkový účet vyšplhal na 3 062 462 korun.
Podle výsledků vyšetřování si žena přilepšovala k chodu vlastní domácnosti. Situaci jí ulehčovalo, že pracovala současně na dvou pobočkách, mezi kterými různě peníze převáděla, aby zakryla manko.
Když vše prasklo, tak ještě v den kontroly převedla mezi pobočkami 350 tisíc korun k zamaskování škody. Provozovatel pošty Partner pak České poště škodu uhradil a peníze začal po ženě vymáhat.
Teď šéfuje pokladním
Ženu za zpronevěru potrestal okresní soud v Břeclavi 26 měsíci vězení s podmíněným odkladem na tři roky a současně jí na stejnou dobu zakázal práci spojenou s hmotnou odpovědností. Současně ji zavázal k úhradě necelých dvou milionů korun, zbytek škody totiž už stačila uhradit. Ženě přitom hrozilo až osm let vězení, břeclavský soud ale přihlédl k její bezúhonnosti, částečnému doznání a také k tomu, že začala škodu splácet.
Jenže žena, která nyní pracuje jako vedoucí pokladních v jednom z velkých řetězců, se s verdiktem nechtěla smířit a podala odvolání k brněnskému krajskému soudu, v němž tvrdila, že škoda je špatně vypočítaná. Podle ní totiž byla daleko nižší, což dokazovala tím, že některé částky se prý k její škodě přičítaly dvakrát.
Senát v čele s Markétou Jirsovou ale její argumenty odmítl. „Ve svém odvolání opakuje svoji předchozí obhajobu a nesouhlasí s hodnocením důkazů. Soud prvního stupně ale jasně osvětlil, jak došel k výši škody. Obžalovaná byla také přítomna kontrolám v obou provozovnách. Uložený trest se nám přijde spíš mírnější,“ konstatovala Jirsová.