Hlavní obsah

Pořádání rallye bylo totálně podceněné, řekl soudu starosta Lopeníku

13. 2. 2014, 13:23 – Uherské Hradiště

Pořadatelská služba při předloňské Autogames RallyShow Uherský Brod, při které zemřely v Lopeníku na Slovácku čtyři dívky, byla podle obyvatel obce nedostatečná. Starosta Antonín Dulínek ve čtvrtek u soudu uvedl, že ho hlavní pořadatel Petr Bujáček ujistil, že pořadateli budou profesionálové, kteří mají zkušenosti ze zlínské Barum Rally. S hrůzou pak starosta zjistil, jak řekl, že závod pořádají dobrovolní hasiči. Podle něj nebyli dobrovolníci z Lopeníku a okolí dostatečně kvalifikováni na to, aby závod zvládli.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Pořadatel Petr Plášek u Okresního soudu v Uherském Hradišti

Článek

„Vinu za to nese hlavní pořadatel,“ uvedl starosta. Doplnil, že Bujáček se ho před rallye ptal, zda se obyvatelé obce mohou do pořádání zapojit. „Řekl jsem mu, že nikdo s takovým závodem nemá zkušenosti,“ uvedl Dulínek. Podle něj navíc nebylo okolí trati dostatečně označené a lidé nevěděli, kde se mají pohybovat.

Zákazy odnesl vítr

„Červenobílé pásky bral člověk logicky tak, že znamenají zákaz vstupu. Po závodu nám ale vysvětlovali, že to byla divácká zóna. Selský rozum nad tím zůstává stát,“ doplnil Dulínek. Dodal, že pořadatelé sice na stromy u trati před závodem rozmisťovali cedulky s nápisem 'zakázaný prostor', ale řadu z nich prý před startem rallye odnesl silný vítr.

„V době závodu jich tak mohla být na svém místě jen část,“ mínil Dulínek. Kvůli tragédii je před soudem jako jediný viník dvaadvacetiletý traťový komisař Petr Plášek, který podle obžaloby nevykázal dívky z nebezpečného místa u trati, kde do nich poté ve vysoké rychlosti najel závodní vůz. Za usmrcení z nedbalosti a těžkou újmu na zdraví z nedbalosti mu hrozí až šest let vězení.

„Poslední mraveneček“

Plášek vinu odmítá. Poukázal na nedostatečné školení i na to, že na místě údajně nebylo značení. Pláška z tragédie neviní někteří pozůstalí ani starosta Lopeníku. „To je ten poslední mraveneček, který těžko něco dokáže ovlivnit. Kolikrát lidé neposlechnou ani veřejné činitele, natož aby mladý dvacetiletý kluk měl nějakou autoritu a dokázal třeba vykázat diváky z trati. Vinu nesou v každém případě řidič a hlavní pořadatelé," míní Dulínek.

U soudu ve čtvrtek vypovídali i sestra a otec dvou dívek, které přišly při zmíněné rallye o život. Podle nich také nebylo místo nehody nikterak označené. „Nevěděli jsme, že tam nemůžeme stát. Nikdo nám nic neřekl,“ líčila mladá žena. „Na sloupu před domem byla jen prázdná fólie, žádná cedule se zákazem vstupu. Pásku a ceduli tam pořadatelé dávali až po nehodě,“ doplnil její otec.

Pořadatelé však již dříve uvedli, že lokalita označena byla. Podle Bujáčka by k tragédii nedošlo, pokud by Plášek dívky ze zakázaného prostoru vykázal či zavolal vedoucímu rychlostní zkoušky, aby závod přerušil. Tragédie, při které zahynuly dívky ve věku 7, 18, 18 a 20 let, se stala 10. listopadu 2012.

Pořadatel podle policie nepochybil

Podle policie pořadatel nepochybil. Obviněn nebyl ani řidič, který jel závod na uzavřené trati, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Vůz byl podle majitele, který ho řidiči pronajal, ,naprosto v pořádku‘.

Reklama

Výběr článků