Hlavní obsah

Policie po pětiletém vyšetřování navrhla poslat k soudu kauzu Sisáka a Via Chem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Kriminalisté z Královéhradeckého kraje navrhli podání obžaloby u šestnácti lidí a pěti firem v kauze kolem společnosti Via Chem Group a manipulací insolvenčních řízeních se škodou přes 161 milionů korun. Podle dřívějších informací jsou mezi obviněnými podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala či bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková.

Foto: Profimedia.cz

Petr Sisák obviněný v kauze Via Chem Group na snímku z 20. ledna 2016 po zadržení

Článek

Spis poslala policie po téměř pětiletém vyšetřování s návrhem na obžalobu Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze (VSZ), informovala ve středu mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Podle dřívějších informací jsou mezi obviněnými podnikatel Petr Sisák, advokát Ivo Hala či bývalá českobudějovická soudkyně Marie Červinková.

Hala i Sisák obvinění dříve odmítli a označili je za nesmyslné. Skupina obviněných podle policie inscenovala a manipulovala insolvenční řízení. Údajně se zaměřila na dosažení neoprávněného zisku a na vyvádění zbylého majetku ze společností v úpadku, které byly ovládané jednou z obviněných osob.

Policie obvinila společnost Via Chem Group z ovlivňování soudu

Krimi

„Skupina měla následně u těchto společností ovládnout insolvenční řízení, a to včetně dosazení spřízněného insolvenčního správce, který byl pasivní a nenapadal vyvedení majetku z majetkové podstaty úpadců," uvedla mluvčí.

Kauza podle dřívějších informací souvisí hlavně se společností Via Chem Group. Údajně zmanipulovaná insolvence Via Chemu byla podle obvinění potřeba, aby ústecká firma Spolchemie zůstala pod Sisákovým vlivem. Via Chem Group držela jako akcionář v roce 2014 ve Spolchemii asi třetinový podíl.

Foto: Policie ČR

Policejní spis ke kauze Via Chem Group

Případ, který vypukl po policejní razii v ústecké Spolchemiii a u budějovického krajského soudu v lednu 2016, se v menší míře týká i dalších firem či podvodů. Hradecká policie případ vyšetřovala od dubna 2016, kdy jej po rozhodnutí dozorujícího státního zástupce Adama Borguly převzala od protikorupční policie.

NSZ zrušilo stíhání šesti firem v kauze zmanipulovaných insolvencí

Krimi

Podle Borguly policisté z protikorupční jednotky udělali při vyšetřování případu chyby a neplnili jeho pokyny. „Svým rozsahem se jedná o největší kauzu, kterou se zdejší kriminalisté v novodobé historii zabývali. Samotný spis včetně příloh čítá více než 40 000 stran," řekla mluvčí policie.

Případem, který sahá do let 2012 až 2015, se v Hradci Králové zabýval speciální policejní tým Alfa. Na případu spolupracoval i s orgány ze Slovenska, Kypru, Velké Británie a Kanady.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám