Hlavní obsah

Policie chtěla poslat ženu do vazby kvůli tetování s extremistickými symboly

Kladno

Policisté v pátek pustili na svobodu členku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Michaelu Dupovou. Ve čtvrtek ji zadrželi a obvinili kvůli údajnému tetování se zakázanými extremistickými symboly. Státní zastupitelství však nesouhlasilo s jejím vzetím do vazby, řekla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Článek

Dvaadvacetileté ženě hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka až tři roky vězení.

Policisté ženu obvinili po vyhodnocení loňských záběrů z demonstrace pravicových extremistů v Kladně. "Po celém těle má zakázané symboly," uvedla ve čtvrtek Nováková. Dupová je podle mluvčí zároveň v podmínce. Mluvčí kladenského soudu Ivo Poštolka potvrdil, že soud o vazbě vůbec nerozhodoval.

Ozubené kolečko s černou vlajkou

DSSS na svých internetových stránkách tvrdí, že důvodem obvinění bylo ozubené kolečko s černou vlajkou vytetované na krku. Proti zadržení Dupové protestuje. DSSS je nástupkyní krajně pravicové Dělnické strany, kterou v roce 2010 rozpustil soud.

Dupová již byla ve vazbě déle než rok po policejních raziích z října 2009. Čelila obvinění z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka za to, že se v prosinci 2008 v centru Prahy údajně podílela na vylepování propagačních samolepek Národního odporu, což je neformální organizace českých neonacistů.

Věnec na počest vojáků wehrmachtu

Spolu s dalšími extremisty prý také organizovala předloňské shromáždění ultrapravice v Jihlavě. Podle spisu zajistila bubny a vyrobila smuteční věnec na počest padlých vojáků wehrmachtu. Dupová všechna obvinění popřela. Na svobodu se dostala poté, co složila kauci 400 000 korun a písemný slib, že se zdrží trestné činnosti.

Vedle toho se podle spisu podílela na organizaci a pořádání koncertu takzvané white power music na podporu stíhaných a odsouzených neonacistů, který se odehrál v únoru 2009 v Srbech na Kladensku, zúčastnilo se jej asi 120 lidí. Podle obžaloby věděla, že při koncertu budou účinkující i přítomní šířit ideje nacismu a neonacismu.

Loni byla také pravomocně potrestána v procesu s předáky zrušené Dělnické strany. Za výroky, které pronesla na prvomájové demonstraci v Brně v roce 2009, jí zdejší městský soud uložil sedm měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu dvou let.

Reklama

Výběr článků

Načítám