Hlavní obsah

Podvodníci vybílili důvěřivcům na Prostějovsku za týden tři účty

8. 12. 2022, 13:35 – Prostějov

Neopatrnost na internetu stála ve třech případech za jediný týden důvěřivce z Prostějovska statisíce korun. Zatím neznámí podvodníci jim vybílili účty. O případech ve čtvrtek informovala mluvčí policie Miluše Zajícová.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„První obětí se stal starší muž, který uvěřil nabídce zhodnocení svých peněz investováním do kryptoměn. Do mobilu si nainstaloval aplikaci pro vzdálený přístup a nakoupil virtuální měnu za 150 € ve prospěch zahraničního účtu,“ uvedla mluvčí.

„S domnělým odborníkem v zádech pak nakoupil další bitcoiny za necelých 35 000 € prostřednictvím bitcoinmatu umístěného v olomoucké obchodní galerii a vložil je na adresy, které mu byly zaslány prostřednictvím aplikace ve formě QR kódů. Další dvě platby ve výši 8 400 € převedl poškozený na cizí zahraniční účet. Po pár dnech mu došlo, že se stal obětí podvodníka, který ho připravil o více než milion korun,“ dodala Zajícová.

Další obětí se stal také muž z Prostějova, který prodával použitou obuv. Na inzerát se ozvala žena a dožadovala se dodání zboží prostřednictvím služby Zásilkovna. Prodejce souhlasil, přihlásil se na zaslaný odkaz a očekával potvrzovací kód, který však nepřišel.

Pořád dokola. Žena z Olomouce chtěla prodat plyšáky za dvě stovky, přišla o 150 tisíc

Bezpečnost

„Vyplnil tedy všechny údaje k platební kartě a kupujícím mu bylo sděleno, že peníze jsou na cestě. Ještě týž den ho kontaktovala pracovnice banky, u které má zřízený účet, a informovala ho o několika podezřelých transakcích na jeho účtu. Po jeho kontrole zjistil, že mu bylo odčerpáno a zasláno na cizí účet 200 000 Kč a také byl bez jeho vědomí sjednán spotřebitelský úvěr. Celková škoda mu vznikla ve výši 226 065 korun,“ popsala další případ Zajícová.

Třetí poškozený byl kontaktován neznámou osobou s tím, že má na serveru www.binance.com uloženou částku 130 000 Kč a peníze si musí převést na svůj účet. Poškozený ze svého mobilu potvrdil celkem tři platby ve výši 123 450 korun v domnění, že je převádí na svůj účet. O peníze však bohužel přišel,“ uzavřela Zajícová.

Muž uvěřil, že má na virtuálním účtu bitcoiny. Přišel o statisíce

Bezpečnost

Reklama

Výběr článků