Hlavní obsah

Na policii se hromadí věci, o které poškození nemají zájem

11. 1. 2003, 13:33 – BRNO
Novinky, Petr Knötig

Obrovské finanční náklady musí policisté investovat do vracení zajištěných věcí majitelům, kterým je zloději ukradli. Po uzavření případu si totiž nejméně třetina poškozených, jejichž věci se policii podařilo zajistit, odmítá svůj majetek převzít.

Foto: Aleš Plevka
Článek

Policisté proto zhruba třikrát obesílají poškozené a některým nakonec jejich věci musí na své náklady odvézt domů.  "Zajištěných věcí, o které poškození nemají zájem, přibývá a my je nemáme kde skladovat. Vyšetřovatel musí věci předat na základě usnesení o vrácení věci a pak v mnoha případech musíme poškozené jednou nebo dvakrát obesílat, aby si věci přišli vyzvednout. To stojí dost peněz, protože jedno obeslání s doručenkou stojí přes 20 korun," potvrdila Právu npor. Věra Uhrová z policejního ředitelství pro Brno - venkov.

Policisté tak v mnoha případech stojí před problémem, jak se s tím vypořádat. Na jedné straně poškození při zjištění vloupání či prosté krádeže případ nahlásí a čekají, že policie dopadne pachatele a najde jejich ukradené věci. Když se to policii podaří, tak řada poškozených nejeví zájem si věci převzít. Policisté je pak několikrát obesílají i s tím, že jim mohou uložit pokutu. Některým lidem, kteří to mají daleko nebo nemohou chodit, věci policisté odvážejí na náklady státu až domů.

"Všechno to je o nesvědomitosti poškozených, protože peníze, které investujeme do obsílek nebo do pohonných hmot, bychom mohli využít účelněji někde jinde. Řada lidí ztratila zájem o věci, které nemají příliš velkou cenu a my je na druhé straně vyhodit sami nemůžeme. Vyjímkou jsou jen bezcenné věci, ale těch je velmi málo," posteskl si jeden z vyšetřovatelů z policie pro Brno - venkov, který má v kanceláři spousty věcí.

Mezi zajištěnými věcmi, o které poškození ztratili zájem, jsou nejen části oblečení či nádobí, ale i značková autorádia, nábytek a vybavení domácností či chat, ale dokonce prodlužovací šňůra na cívce a příruční trezorek, ve kterém by podle poškozeného mělo být 2800 korun. "Tento trezorek byl zajištěný 30. října po vloupání do prodejny v Lelekovicích přímo při činu, protože se nám podařilo zadržet pachatele ještě dřív, než stačili lup odvézt. Otevřít jsme ho nemohli, protože k němu nemáme klíče a majitel už víc jak měsíc na naše výzvy nereaguje," doplnil vyšetřovatel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků