Článek
Jedná se zřejmě o příslušníky jedné smečky, kteří byli zaznamenáni na podzim 2024 fotopastí Hnutí Duha Šelmy. „Pitvu mrtvých zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně. Ukázala, že se s největší pravděpodobností jedná o otravu dosud nezjištěnou látkou,“ informovala ve čtvrtek mluvčí AOPK ČR Karolína Šůlová s tím, že nyní pokračují toxikologické testy.
„Byla to mladá zvířata v dobré kondici, z analýzy DNA vyplývá, že se jednalo o tři sourozence, kteří pocházejí z loňského vrhu. Analýza DNA pro čtvrtého vlka se nyní zpracovává,“ konstatoval Petr Šaj z AOPK ČR.
Podrobná pitva vyloučila střelné či jiné poranění, srážku s vozidlem i chorobu. „Zdá se, že všichni vlci uhynuli přibližně ve stejnou dobu, ale byli nacházeni postupně. Víme, že v oblasti Skorošic byla také nalezena mrtvá liška, několik káňat a krkavec. Nebezpečí z otrávené návnady ovšem nehrozí jen volně žijícím zvířatům, ale také třeba pobíhajícím domácím psům,“ podotkl Šaj.
V oblasti Rychlebských hor se vlci trvale vyskytují od roku 2022. Do naší přírody se přirozeně vracejí, mají zde dostatek kořisti v podobě spárkaté zvěře. Vlci mohou pomoci snížit počty přemnožených prasat divokých či srnců, kteří působí škody v lesích a na polích. Komplikaci mohou však představovat pro chovatele hospodářských zvířat.
Zejména proto byl pro řešení soužití hospodářů s vlkem připraven Program péče, jehož realizací je pověřena právě Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlk z fotopasti
Ta poskytuje zemědělcům poradenství, jak stáda efektivně zabezpečit. Stát pro tyto účely poskytuje dotace z Operačního programu Životní prostředí, chovatelé mají také nárok na náhradu škody v případě vlčího útoku. „V oblastech, kde se vlk opakovaně vyskytuje, mohou získat i takzvanou náhradu újmy za ztížení pastvy. Financovat tak mohou například jinou organizaci pastvy, zahánění na noc do zabezpečených košárů, údržbu funkčního oplocení či péči o pastevecké psy,“ řekla Šůlová.
Vlk jako potravní oportunista loví nejsnáze dostupnou potravu, proto je nutné chránit chovy hospodářských zvířat a nedovolit mu tuto snadnou kořist lovit. „Je jedno, zda někdo líčil cíleně na vlky nebo na jiné zvíře. Fakt, že se šelmy a dravci stávají v 21. století obětí pytláků a travičů, je opravdu ostudný,“ zdůraznil ředitel AOPK ČR František Pelc.
Vlk patří mezi kriticky ohrožené druhy, v minulosti byl v řadě zemí vyhuben a dnes se i do naší přírody postupně vrací. „Bohužel to není první případ pytláctví, evidujeme jich už několik, předchozím byla otrava nervovým jedem karbofuran v národním parku České Švýcarsko. V případě některých jedů hrozí nebezpečí i lidem, pokud s otráveným zvířetem přijdou do kontaktu. Prosíme proto každého, kdo by mohl mít k otravě jesenických vlků nějaké informace, aby je poskytl Policii ČR,“ apeluje na veřejnost ředitel AOPK ČR.