Hlavní obsah

Na dům ministra Stropnického zaútočili zápalnými láhvemi

8. 6. 2015, 22:07 • Aktualizováno 9. 6. 2015, 11:23

Na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v pražském Suchdole zaútočili neznámí pachatelé v neděli ráno zápalnými láhvemi. Podle informací Práva dopadly na terasu domu, ale naštěstí nevybuchly s plnou intenzitou, takže plameny se podařilo po několika minutách uhasit. Ministr nebyl doma, někteří členové jeho rodiny však ano. Nikomu se nic nestalo. Případ vyšetřují státní a vojenská policie.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

Článek

Incident v pondělí večer potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Důvodem opožděného informování podle něj bylo vyšetřování na místě činu. Mluvčí sdělil, že byla zvýšena ostraha ministra.

„Takové věci se na české politické scéně naštěstí nestávají často. Bohužel to nasvědčuje radikalizaci určitých názorových skupin, které stojí proti hodnotám, jež zastáváme. Pro mě to je vlastně potvrzení správnosti nastaveného kurzu ministerstva obrany, které vedu," komentoval v pondělí událost Stropnický. „Samozřejmě ale nejde o situaci, která by byla pro mě nebo moji rodinu běžná," doplnil.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rozsah a způsob zvýšení bezpečnostních opatření v okolí ministra úřad blíž nespecifikoval. Podle informací Práva chodily ministru Stropnickému v poslední době anonymní výhrůžné dopisy.

Případem se nyní zabývají kriminalisté v úzké spolupráci s Vojenskou policii. „Neznámý pachatel či pachatelé na zahradu vhodili čtyři láhve, z nichž jednu jsme zajistili a předali k prozkoumání odborníkům,“ řekl Novinkám mluvčí policie Tomáš Hulan.

Před polednem mluvčí policie informoval, že podle expertízy byla v lahvích hořlavá směs, konkrétní ale nebyl. „Jsme na začátku vyšetřování, a proto to nebudeme blíže specifikovat. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení ve stádiu pokusu,“ doplnil Hulan.

Zásilky na finance a vnitro

Policie se na přelomu roku zabývala také podezřelou zásilkou určenou ministrovi financí a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Přišla mu ze Slovinska na jeho domácí adresu a obsahovala smrtelnou dávku jedu. Podezřelého Itala policie ve Slovinsku v prosinci zadržela.

Několik dní předtím přišla na ministerstvo vnitra Milana Chovance (ČSSD) obálka s kyanidem. Vláda tehdy kvůli zásilkám přijala další bezpečnostní opatření, nezveřejnila je. Další zásilky doručené na Hrad a do televize Prima toxické nebyly.

Reklama

Související témata:

Výběr článků