Hlavní obsah

Muž zastřelil romského mladíka v Tanvaldu v sebeobraně, rozhodl žalobce

18. 6. 2012, 8:43 – Ústí nad Labem • Aktualizováno 18. 6. 2012, 9:38

Třiašedesátiletý muž, který na Nový rok zastřelil v Tanvaldu na Jablonecku mladíka a druhého zranil, nebude stíhán. Státní zástupce případ posoudil jako nutnou obranu. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala náměstkyně krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Místo střelby v Tanvaldu.

Článek

"Státní zástupce dospěl k závěru, že cílem jednání osoby, která použila střelnou zbraň, bylo zabránit probíhajícímu útoku na ni samotnou, nikoliv způsobit útočníkům vážné zranění či smrt," uvedla Bradáčová.

Podle Bradáčové ve prospěch střílejícího muže svědčily okolnosti napadení. "Odlehlost místa, tma, kluzký terén, výrazně mladší útočníci, jeden z útočníků ozbrojen, přepad ze zálohy, větší počet útočníků či osob, od kterých se připojení k útoku dalo očekávat, následně blokování v nevýhodné pozici vleže na zádech či na boku," vypočetla Bradáčová. I proto vyšetřovatel dospěl k závěru, že střelci nezbyla žádná jiná varianta efektivní obrany.

Incident se stal na Nový rok kolem 01:30 na okraji města směrem na sousední Desnou u železniční trati. Třiašedesátiletý muž zde byl napaden skupinou Romů a po dvaadvacetiletém mladíkovi a jeho o dva roky starším bratrovi vystřelil.

Proti rozhodnutí státního zástupce je možné podat stížnost, zabývalo by se jí vrchní státní zastupitelství.

V případu nebyl nikdo obviněn. Státní zastupitelství již dříve vyloučilo jakékoli rasové nebo majetkové pohnutky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků