Hlavní obsah

Muž v Rokycanech popravil družku před zraky pětiletého dítěte, tvrdí obžaloba

3. 10. 2019, 8:53 – Plzeň • Aktualizováno 3. 10. 2019, 11:05
Právo, Patrik Biskup

Podle státního zástupce to byla poprava. Kosovský Albánec Albert Aliu (44) měl podle obžaloby loni v Rokycanech z bezprostřední blízkosti střelit do hlavy svoji družku před zraky jejich pětiletého syna. Případ začal ve čtvrtek projednávat Krajský soud v Plzni.

Albert Aliu u souduVideo: Patrik Biskup, Právo

 
Článek

Hlavní líčení začalo čtením obžaloby, pak se k ní měl vyjádřit Aliu. Po zhruba desetiminutovém výslechu, kdy obžalovaný mluvil zejména o své osobě, požádal o přestávku s tím, že se mu udělalo špatně.

Po přestávce Aliu řekl, že družku zabít nechtěl. „Vytáhl jsem zbraň a ptal se jí, kde celý den byla a proč mi nebrala telefon. Pak mi syn něco říkal a najednou padl výstřel. Viděl jsem jen kouř. Odešel jsem do auta a pak už si nic nepamatuji," prohlásil před soudem.

K dramatické události došlo loni v říjnu na ulici v okrajové části města. Podle žalobce Aliu tehdy přistoupil k zaparkovanému vozidlu Opel Meriva, ve kterém seděla jeho partnerka, a jedním výstřelem z nelegálně držené pistole ji zasáhl do hlavy. Žena zemřela po několika dnech v nemocnici.

Policisté podezřelého dopadli o několik hodin později v Plzni. Při výslechu tvrdil, že partnerku nestřelil záměrně, ale že šlo více méně o nešťastnou náhodu. „Povídal jsem si se synem a v emoci jsem zaťal v pěst ruku, ve které jsem držel zbraň. Tím došlo k výstřelu,“ hájil se cizinec, kterému lounský soud v srpnu 2017 prominul za dobré chování ve vězení třetinu z desetiletého trestu za obchodování s drogami.

K soudu za chladnokrevnou vraždu jde muž, kterému předtím odpustili třetinu trestu

Krimi

Muž se přiznal k tomu, že po propuštění z kriminálu začal fetovat. Hovořil o tom, že si jednou nebo dvakrát týdně šňupl pervitin. Tímto způsobem se prý vyrovnával jak s partnerskými problémy, tak s tím, že mu spousta lidí předhazovala, že pracoval pro policii a tajnou službu.

„Táta přišel k autu a nejdřív vytáhl klíčky. Pak se mámy zeptal, kde byla. Odpověděla, co mu je do toho, a on ji střelil. Pak skočil do svého auta a odjel,“ svěřil se příbuzným syn obou aktérů, který v ten moment seděl s matkou v autě a hrůznému činu přihlížel.

BEZ KOMENTÁŘE: Převoz podezřelého k souduVideo: Patrik Biskup, Právo

Státní zástupce je přesvědčen, že spoušť stiskl Albert Aliu úmyslně. „Motiv a koneckonců i vlastní způsob spáchání svědčí spíše o popravě,“ konstatoval státní zástupce. Poukázal především na svědecké výpovědi z okolí poškozené, ze kterých jasně vyplývá, že obviněný družku dlouhodobě týral a šikanoval.

„Chorobně na ni žárlil, přičemž jí měl opakovaně vyhrožovat fyzickou újmou či smrtí. Už jeho samotná reakce po výstřelu, kdy okamžitě odjel, aniž by pro svoji družku zavolal lékařskou pomoc, neodpovídá jeho tvrzení o neúmyslném zavinění,“ dodal žalobce.

Po podmínečném propuštění drogový boss zastřelil přítelkyni, žalobce to ustál

Krimi

Podle soudních znalců má Aliu v sobě hluboce zakořeněný odpor k dodržování společenských pravidel. Upozornili na to, že šance na jeho nápravu je mizivá. Při domovní prohlídce v domě obviněného našli kriminalisté ještě další dvě nelegální zbraně, a to pistoli ráže 9 mm a samonabíjecí pušku se zásobníkem na 20 ran. Kromě vraždy se tak před soudem zpovídá i z nedovoleného ozbrojování.

Také do vězení po předchozím odsouzení nenastoupil dobrovolně, ale policisté jej zadrželi až po roce po divoké automobilové honičce na plzeňské dálnici. U sebe měl tehdy také nelegální pistoli se speciálními náboji, které dokážou proniknout i přes neprůstřelnou vestu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků