Hlavní obsah

Majitel nechá dům na vltavském nábřeží zničený výbuchem zabednit

1. 5. 2013, 12:36 – Praha • Aktualizováno 1. 5. 2013, 17:36

Dům v centru Prahy, který v pondělí zdevastoval výbuch, nechá jeho majitel zabednit. Ve středu to oznámil Richard Klíma z podniku Řízení letového provozu, jemuž objekt patří. Exploze domu v Divadelní ulici zranila čtyři desítky lidí a poškodila okolní domy. Škody se odhadují na desítky miliónů korun.

Foto: HZS Praha

Hasiči likvidují trosky domu.

Článek

Příčinu neštěstí vyšetřují policisté, pravděpodobně je způsobil unikající plyn. Objekt hlídá policie, nejbližší okolí zůstává i ve středu pro dopravu uzavřeno.

"Budovu jsme už v úterý večer předali majiteli, který si ji nyní zajišťuje. Na místě jsou stále policisté, kteří budovu střeží, aby do tohoto prostoru neoprávněně nevstupovali cizí lidé," uvedl Daněk.

Klíma potvrdil, že podnik budovu převzal. Uvedl, že místo neštěstí bude zajištěno, práce provede firma, která dům zabední. Dodal, že ještě v úterý večer museli odstranit část zdiva. "Odstranili jsme část pavlače, bylo to v rámci uklízení suti a pod asistencí," řekl Klíma.

Uzavřeny zůstávají ulice Divadelní, Krocínova a Karolíny Světlé, už v úterý večer však začaly fungovat tramvajové zastávky Národní divadlo a Smetanovo nábřeží, kterými tramvaje po výbuchu jen projížděly. Podle mluvčího se v okolních domech, které výbuch také poškodil, vyměňují okna.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Výbuch vysklil v okolí Divadelní okna a vyrazil dveře Video: Reuters

Při explozi byly zraněny čtyři desítky lidí, většina z nich lehce. Dva lidé utrpěli vážnější zranění. Jeden měl otřes mozku a poranil si ramenní kloub a byl operován v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, druhý leží po operaci tříštivé zlomeniny nohy v nemocnici v Motole. "Pacient je stále na jednotce intenzivní péče. Cítí se dobře, začíná rehabilitovat, ale ještě si u nás poleží," řekla ve středu mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

BEZ KOMENTÁŘE: Zranění po výbuchu v ulici u Národního divadla v PrazeVideo: Jiří Forman, Novinky

Foto: HZS Praha

Hasiči likvidují trosky domu

Poškozený dům zabezpečili statici před pádem. Plynaři by chtěli odpoledne v okolních domech obnovit dodávky plynu. "Pracovali jsme celou noc, dopoledne jsme prováděli dokončovací práce, zkoušíme tlakovat a kontrolujeme těsnost," sdělil mluvčí společnosti Miroslav Vránek. Obnovení dodávek však podle něj záleží i na tom, zda budou přítomni majitelé objektů.

Desetimiliónové škody

Dům vybuchl v pondělí dopoledne, hasiči odklízeli sutiny až do úterního večera, aby zjistili, zda pod nimi někdo nezůstal. Po neštěstí nikdo pohřešován nebyl, ale s definitivním potvrzením, že neštěstí nemá oběti na životech, se čekalo až na vyklizení domu. Pak objekt převzala policie, aby vyšetřila příčinu neštěstí, její zástupci však upozornili, že zkoumání může trvat až několik týdnů.

Foto: HZS Praha

Hasiči likvidují trosky domu

Předběžný odhad škod činí desítky miliónů korun. V jedné části budovy jsou propadlé stropy a vychýlila se zeď do ulice. Další miliónové škody vznikly v Galerii Zdeňka Sklenáře, která v domě sídlí. Tlaková vlna zničila řadu originálních děl. Škody vzniknou i na ušlém nájemném, na zdraví a majetku lidí, na okolních domech nebo zaparkovaných autech. Výbuch navíc vyrazil část skleněných výplní Národního divadla a Nové scény. Nedaleká Akademie věd a dvě fakulty Univerzity Karlovy mají zničené knihovny, učebny i kanceláře.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků