Hlavní obsah

Kajínek se obnovení procesu nedočká, soud zamítl jeho stížnost

30. 9. 2015, 12:02 – Plzeň • Aktualizováno 30. 9. 2015, 13:31

Doživotně odsouzený Jiří Kajínek se obnovy svého procesu nedočká. Vrchní soud v Praze zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který obnovu procesu v červenci nepovolil. Informaci ČT potvrdil místopředseda plzeňského krajského soudu Milan Štejr. Kajínek chtěl dosáhnout obnovu procesu a zmírnění doživotního trestu. Jako nový důkaz měl sloužit posudek psychologa, podle něhož je Kajínkova náprava možná.

Foto: Dorian Hanuš, Právo

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni. Snímek z roku 2005

Článek

Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod věznicí Plzeň-Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal jiný podnikatel.

„Stížnost byla zamítnuta, protože není důvodná," řekl ve středu Štejr. Vrchní soud podle něj rozhodl 24. září. Kajínkův advokát Tomáš Zejda zatím o rozhodnutí soudu nevěděl. „Ještě jsem to nečetl, ještě mi nic nepřišlo," řekl. Proto se ani nechtěl k věci nijak vyjadřovat. S Kajínkem prý zatím nic dál neprobírali.

Krajský soud v Plzni zamítl žádost čtyřiapadesátiletého Kajínka 23. července. Při veřejném jednání o tom rozhodl soudce Tomáš Bouček, který už dříve dvěma Kajínkovým žádostem o obnovu nevyhověl. Kajínek se jednání na vlastní žádost nezúčastnil. Zatímco dříve se chtěl ve znovuotevřeném procesu zabývat otázkou své viny, tentokrát měl v úmyslu dosáhnout nižšího trestu.

Nový posudek

Doživotí dostal před 17 lety i proto, že znalci tehdy vyloučili možnost jeho nápravy. Nyní chtěl vězeň pomocí nového posudku dokázat, že jeho resocializace je možná. Zejda argumentoval nálezem šumperského soudu, který na základě psychologického posudku uznal, že se odsouzený resocializuje. „Jinak by nemohl přeřadit Kajínka do věznice s mírnějším režimem," uvedl v červenci u soudu v Plzni Zejda.

Z nálezu podle něj vyplývá, že resocializace byla možná už v době odsuzujícího rozsudku, měl proto padnout trest v rozpětí 15 až 25 let. „Argumentace v návrhu obhájce je podle názoru soudu chybná a je v rozporu s koncepcí trestního práva," shrnul v červenci předseda senátu Bouček.

Nový znalecký posudek neměl podle něj ambice revidovat ten předchozí a ani nepolemizuje se závěry tehdejších znalců. Plzeňský soud uložil nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků